1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
2 years ago
12

The function D(t) defines a traveler's distance from home, in miles, as a function of time, in hours. Which times and distances

are represented by the function? Select three options.
Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]2 years ago
5 0

Answer:

Following are the responses to this question:

Step-by-step explanation:

This question required the choices, so the correct option can be described as following:

In option a: In 2 hours, the passenger is 725 miles away.

In option b: The length is stable at 3 hours, 880 miles.

In option c: The overall distance to home is 1,062.5 miles after 6 hours.

You might be interested in
Can someone correct me I’m kinda bad at this plz I beg u
-Dominant- [34]

Answer:

First one-3

Second one-0

Last one-12

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
5) An auto dealer offers a compact car, a midsize, a sport utility vehicle, and a light truck, each either in standard, custom,
8090 [49]
You just multiple how many types of vehicles and the property of the vehicle (standard, custom etc.) to get 12 ways
3 0
3 years ago
A pitcher could hold 2/12 of a gallon of water. If Roger filled up 9 pitchers, how much water would he have?
VashaNatasha [74]
1.5 because 2/12=1/6 9 x (1/6) =1.5 gallons of water.
6 0
2 years ago
URGENT! how can you use subtraction to describe division?
bazaltina [42]

Answer:

Just like multiplication is adding the same number multiple times, dividing can be described as subtracting the same number multiple times.  

Ex:

4 x 3 = 12

4 + 4 + 4 = 12

8/2 = 4

8 -2 -2 = 4

4 0
2 years ago
PLZ HELP I GIVE BRAINLIST!!
Tom [10]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

X + 2y = 13

Since x = 3

3 + 2y = 13

2y = 13 - 3

2y = 10

Divide both sides by 2

Y = 5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
    12·1 answer
  • The function g(x) = 2x2 – 28x + 3 written in vertex form is g(x) = 2(x – 7)2 – 95. Which is one of the transformations applied t
    12·2 answers
  • A teacher has 3 shirts. There are 25 students. T-shirt’s packages come in packs of 6. How many packages does the teacher need
    15·1 answer
  • If the collection agent makes 11 calls, how much will he earn in total??
    13·2 answers
  • When originally purchased, a vehicle costing $25,200 had an estimated useful life of 8 years and an estimated salvage value of $
    8·1 answer
  • What is the result if you divide 18r4s5t6/-3r2st3
    14·1 answer
  • Help me find the mean mode range median
    14·1 answer
  • PLEASE HELPPPP!!!!!!!!
    12·2 answers
  • Omg please help idek ​
    14·1 answer
  • There are 6 members of the student council and there are 10 chairs in their meeting room. If all 6 members
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!