1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
11

Which of the following are integer solutions to the inequality below? −2≤×<3

Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]3 years ago
6 0

Answer:

-2, - 1, 0, 1, 2

Step-by-step explanation:

The greater than or equal to sign (≤) demonstrates that the unknown is equal to -2 and greater, but is less than 3, so the largest integer solution is 2, not 3

You might be interested in
Help with number 6 please?
Bad White [126]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A right cylinder has a radius of r inches and height of 2r inches.
Bess [88]

Answer:

the volume is 6.28r^{3}in^{3}

Step-by-step explanation:

This problem bothers on the mensuration of solid shapes, a cylinder.

Given data

Volume v =  ?

Radius r =  r in

Height h=   2r in

We are expected to solve for the volume of a cylinder, given the above data we can substitute it in the formula for volume of a cylinder to obtain our result

we know that the expression for the volume of a cylinder is

v= \pi r^{2} h

v= 3.142*r^{2} *2r\\v= 3.142*2r^{3} \\v= 6.28r^{3} in^{3} \\

Hence the volume in terms of the radius is 6.28r^{3}in ^{3}

6 0
3 years ago
The monthly rent for a pizza parlor is $1,200. The average production cost per pizza is $6. 75. The monthly expenses for the piz
lukranit [14]

By using the concept of profit, it can be calculated that

Profit function = 5.75 x - 1200

What is profit?

If the selling price of an article is more than the cost price of the article, the difference between the selling price and cost price gives the profit

Monthly expense for a pizza parlor C(x) = 1,200 + 6. 75x

Revenue function = 12.5x

Profit function = R(x) - C(x)

                       =  12.5x - (1200 + 6.75x)

                       = 12.5 x - 1200 - 6.75x

                       = 5.75 x - 1200

To learn more about profit, refer to the link-

brainly.com/question/19104371

#SPJ4

4 0
1 year ago
What is the area of ΔABC? Round to the nearest tenth of a square unit.
kramer
<span><u><em>Answer:</em></u>
8.4 square units

<u><em>Explanation:</em></u>
<u>The area of the triangle can be calculated using two sides and an included angle as follows:</u>
area = 0.5 * 1st side * 2nd side * sin(angle included between them)
............> This is shown in the attached image

<u>In the given triangle, we have:</u>
the two sides 2*</span>√2<span> and 6 units
the angle included between them is 80</span>°<span>

Therefore, we can apply the above rule to get the area as follows:
area = 0.5 * 2</span>√2 <span>*6* sin(80</span>°<span>)
area = 8.35 which is approximately 8.4 square units

Hope this helps :)</span>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x2 is the GCF of this polynomial.<br><br> 20x2y + 56x3 – ?<br><br> Which could be the mystery term?
ruslelena [56]

just click on this link u will find it! trust me ! :)

brainly.com/question/4217508

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Maria’s phone bills were 95 67 43 and 115 what is the mean or average of her phone bill
    9·2 answers
  • Gerod spread 8 1/7 bags of mulch around the tulips before lunch and 4 3/7 bags of mulch around the herb garden after lunch.
    7·1 answer
  • At the Many Chips Cookie Company, they are serious about the number of chocolate chips in their cookies. They claim that each co
    11·1 answer
  • What is the solution set for 6x−9=15, given the replacement set {0, 1, 2, 3, 4}?
    8·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE!
    8·1 answer
  • A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?
    14·2 answers
  • The book store earned x dollars in profit. Last week, the total profit
    8·1 answer
  • Earl is spending money at a average rate of $675 per week after 11 weeks his savings is down to $13,500. Write an explicit equat
    9·1 answer
  • Show 3.5, 0 0n quadrant plane
    13·1 answer
  • ∠45° is complementary to which of the following angles?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!