1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
6

Nathan needs to order some new supplies for the restaurant where he works. The restaurant needs at least 571 forks. There are cu

rrently 361 forks. If each set on sale contains 10 forks, use the drop-down menu below to write an inequality representing
s

s, the number of sets of forks Nathan should buy.
Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
3 0

Answer:

The inequality representing  s, the number of sets of forks Nathan should buy is

s ≥ 21

Step-by-step explanation:

From the question, the restaurant needs at least 571 forks, i.e., if n represents the number of forks the restaurant needs, then

n ≥ 571

Also from the question, there are currently 361 forks. If y represents the number of forks the restaurant needs to buy, then

y ≥ 571 - 361

y ≥ 210

Also, each set on sale contains 10 forks. if s represents the number of sets of forks Nathan should buy, then

s ≥ 210/10

s ≥ 21

Hence, the inequality representing  s, the number of sets of forks Nathan should buy is

s ≥ 21

You might be interested in
Could use sum help please
Sever21 [200]

Answer:

I need help with the same thing-

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What does x=??? hurry!!
elena-s [515]

Answer:

17 degrees.

There is a right angle and we know that is 90 degrees. 73 degrees has a vertical angle which is 73 degrees. The opposite vertical angle adds up to another angle which gives you 90. Subtract 73 from 90 and you get 17.

4 0
3 years ago
Is tu parallel to vw? Explain.
Varvara68 [4.7K]

Answer: C

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
One side of a rectangle is 20 cm larger than the other side. If you make the smaller side two times larger and the larger side t
grandymaker [24]
Let L be the length
Let w be the width
Let p be the perimeter
L+w+L+w=p
L=w+20
3L+2w+3L+2w=240
Sub the first equation in for L in the second equation and solve for w
3(w+20)+2w+3(w+20)+2w=240
3w+60+2w+3w+60+2w=240
10w+120=240
10w=240-120
10w=120
W=120/10
W=12
Sub w into the first equation and solve for L
L=w+20
L=12+20
L=32
Hope this helps!
3 0
3 years ago
Bailey has an hour to get ready for school. She spends 3/6 of the time getting dressed. She spends 1/4 of that time eating break
Katen [24]
Well, to find out whether she spent more time getting dressed or eating breakfast, we simply have to compare the fractions of the hour that she took on each.
We know that she took 3/6 of an hour to get dressed and 1/4 of an hour to eat breakfast. To find out which activity she spent more time on, we simply need to see which fraction is bigger.
To do this, we must first reduce the fractions to lowest terms. 1/4 is already in lowest terms, so we can leave that alone. 3/6 can be reduced, however, and since 3 goes into 6 twice, it reduces to 1/2.
Now, we can compare the fractions.
Is 1/2 of an hour or 1/4 of an hour more?
The answer is 1/2, so now we know that Bailey spent more time getting dressed than eating breakfast.
Hope that helped! =)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-gallon bucket of paint costs $101.20. What is the price per quart?
    12·2 answers
  • A rectangle is 11 inches long and 8 inches wide. Find its area.
    9·2 answers
  • Write an equation, and solve. Round your answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeee
    11·1 answer
  • Just give the number plsthx
    12·2 answers
  • Divide the fractions: 20 divided by 15/16 =
    6·2 answers
  • Abdul deposited $460 into a savings account that has a simple interest rate of 3.5%. Isaac deposited $550 into a savings account
    10·1 answer
  • Starting at (0,0) if you were to go 8 units down and 10 units left what coordinates
    13·1 answer
  • Write the expression as a sum of a difference of cubes and factor it: 1/64m^3+1000
    7·1 answer
  • 2000 tennis balls are divided into packs of 3 how many more tennis balls are needed to make another full pack
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!