1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
2 years ago
10

SIMPLIFY(it's urgent so please make it quick)​

Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]2 years ago
4 0

Answer:

d+6 over -2=5

cross multiply...

You might be interested in
What two numbers multiplied gives you 175
Pavlova-9 [17]
35x5=175
175x1=175
25x7=175
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Domestic bees make their honeycomb by starting with a single hexagonal cell, then forming ring after ring of hexagonal cells aro
maw [93]

Answer:

aₙ= 6 n

Step-by-step explanation:

A honey comb cell contain 6 cells

a₁ = 6

d=6

aₙ = 6 + (n-1)6

   = 6 n

7 0
3 years ago
5.15 divided by 0.24= I need an explanation
abruzzese [7]

Answer:

Step-by-step explanat

5.15=515/100

0.24=24/100

515/24=21.45

4 0
3 years ago
A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces. how much does it cost per ounce?
Andrew [12]
$2.88/12=0.24 cents per ounce
6 0
3 years ago
Mr and mrs Jones buy cinema tickets for themselves and their three children. the cost of an adult ticket is £6 more than a child
ElenaW [278]

Answer:

£12.60

Step-by-step explanation:

let the cost of a child ticket be x then the cost of an adult ticket is x + 6

Sum the costs and equate to 45

x + 6 + x + 6 + 3x = 45 , that is

5x + 12 = 45 ( subtract 12 from both sides )

5x = 33 ( divide both sides by 5 )

x = 6.6

Cost of and adult ticket = x + 6 = 6.60 + 6 = £12.60

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If m∠A = m∠B and m∠A + m∠C = ∠D, then m∠B + m∠C = ∠D Which property is shown?
    8·1 answer
  • Ax-bx+y=z solve for x​
    8·2 answers
  • HELP PLS. solve the triangle shown in the figure. LC=90 degrees, BC=7.50mi, AC=11.43mi
    8·1 answer
  • 9 markers cost $11.50. How much would 7 markers cost?
    10·2 answers
  • A. 5<br><br><br><br>b. 19<br><br><br><br>c. -11<br><br><br><br>d. 25
    8·1 answer
  • Solve using elimination.<br> 5x + 7y = -6<br> 4x + 7y = -9
    15·1 answer
  • Micah is 6 years younger than Raul.
    14·1 answer
  • What is the successor of 2,550
    8·1 answer
  • Ahmed can 8 1/3 km in one hour. how much distance will he cover in 2 2/5​
    6·1 answer
  • 21) Martha's aunt bought $26 for 20 plants. Some were
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!