Mrs. Newcomer went to Giant for groceries. She paid $6 for 2 pounds of grapes.
2 answers:
It would cost $21 because each pound is $3. So 7 pounds x $3 = $21 for 7 pounds
$21.00
Explanation:
1.) Find the unit rate of dollars per pound:
$6 divided by 2 = $3
Unit rate is $3 per pound of grapes
2.) Multiply the unit rate per pound by 7 pounds of grapes:
$3 x 7 = 21
So she will pay 21$ for 7 pounds of grapes.
Brajnliest would be nice!
You might be interested in
Answer:
d
Step-by-step explanation:
210 - ( 30 * x )
**I assume the question asks for total minutes.
It would be OD because it is going down by 8 each time and you can see that D goes down by 8 each time
Answer:
try searching it
Step-by-step explanation:
Answer:
Yes, it is.
Step-by-step explanation: