1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
2 years ago
14

8 1/4 hours of work for a total pay of $99.00 What is the unit rate :)

Mathematics
2 answers:
lukranit [14]2 years ago
5 0
Answer 12 per unit hour
love history [14]2 years ago
3 0

Answer:

$12 per hour

Step-by-step explanation:

8.25 hours for $99

99/8.25 = 12

$12 per hour

You might be interested in
Total profit P is defined as total revenue R minus total cost​ C, and is given by the function P(x)=R(x)−C(x). Find the total pr
satela [25.4K]

Given:

The revenue function is

R(x)=126.98x-0.5x^2

The cost function is

C(x)=3809.40+0.7x^2

To find:

The profit function.

Solution:

We know that, the total profit P is defined as total revenue R minus total cost​ C.

So, the profit function is

P(x)=R(x)-C(x)

P(x)=126.98x-0.5x^2-(3809.40+0.7x^2)

P(x)=126.98x-0.5x^2-3809.40-0.7x^2

P(x)=-3682.42-1.2x^2

Therefore, the profit function is P(x)=-3682.42-1.2x^2.

5 0
3 years ago
How many pennies does he have in a group
Aleksandr-060686 [28]

The correct answer is 16
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hwo can 28 over 3 be expressed as a decimal, plz be quick
tia_tia [17]

Answer:

0.107   i think

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which reason justifies the last step in a proof that ΔEDG≌ΔADC?
Alja [10]
It is side angle side postulate 
fd is congruet to db
ed is congruent to da
and vertical angles theorem
5 0
3 years ago
What is 4.292 in word form?
LuckyWell [14K]

Answer:

four and two hundred ninety-two thousandths.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • janelle made a fruit cake using bananas and apples. forty percent of fruits are bananas. if she used a total of 120 fruits, how
    14·2 answers
  • L= 3x+5 and width is x-3 what is the area of it? in polynomial in standard form
    9·1 answer
  • Manny makes $8.75 an hour working at the video store. His paycheck shows that he worked 37.5 hours over the past week. How much
    11·1 answer
  • Angle LMP and angle PMN are complementary. Find the value of x.
    11·1 answer
  • The chart shows the low temperature each day in International Falls, Minnesota, during the month of February 2009. What was the
    13·2 answers
  • 0 2. What is the area of a rectangle with a width of 6.5 feet and a length of 14 feet?
    13·1 answer
  • Appples are on sale for 1.99 a pound sheila buys p pounds of apples for a total cost of c dollars
    7·2 answers
  • Divya is painting a room. She uses 34 gallon of paint to cover 15 of a wall. If the walls are all the same size, how much paint
    12·1 answer
  • 1. un numar se mareste cu 4 iar rezultatul se mareste de 4 ori. noul rezultat micsorat cu 4 se imparte la 4 si se obtine 4.aflat
    7·1 answer
  • A cricket randomly hops between 4 leaves, on each turn hopping to one of the other 3 leaves with equal probability. After 4 hops
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!