1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
2 years ago
12

Please answer this correctly without making mistakes I want experts and ace people to answer this correctly without making mista

kes
Divide. Write your answer using the smallest numbers possible.

9,185 miles 380 yards divided by 4,590
Mathematics
1 answer:
yarga [219]2 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  2 miles 2 yards

Step-by-step explanation:

There are 1760 yards in a mile, so you are effectively performing the division ...

  (9185 380/1760) ÷ 4590

where the number in parentheses is a mixed number of miles.

You do this division the same way you do any mixed-number division. There are different possible methods you can use. One of them is to convert the mixed number to an improper fraction, then divide.

  9185 380/1760 = 9185 19/88 = (88·9185 +19)/88 = 808299/88

Then this is divided in the usual way:

  \dfrac{808299}{88}\div4590=\dfrac{808299}{88\cdot4590}=\dfrac{808299}{403920}=2\dfrac{459}{403920}=2\dfrac{1}{880}

Finding the quotient and remainder is straightforward. Reducing the fraction involves finding common factors in the numerator and denominator. As it turns out, 459 is a factor of 403920, so the fraction reduces as shown.

Now, we need to convert 1/880 miles back to yards.

  ((1/880) mi) × (1760 yd/mi) = 2 yd

So, the quotient you seek is ...

  2 miles 2 yards

You might be interested in
Four student are each trying to raise the same amount of money for a class trip. The table below shows how much of each student'
postnew [5]

Answer:

the answer is  5/8, 65%, 2/3, 0.7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
5 1/4 of what number is 42
amid [387]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

5 1/4 =5.25

42/5.25 = 8

8×5.25 = 42

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
TRUE/FALSE: The slope of the line that is PEREPNDICULAR to this line is -3/2.
chubhunter [2.5K]

Answer:

True

Step-by Step Explanation:

3 0
2 years ago
A store sells 4 T-shirts for $38.04. What is the unit cost per T-shirt?
julsineya [31]

Answer:9.51

38.04/4 = 9.51

Have a good day :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rick is buying a t-shirt and a sweater.The sweater costs 3 times as much as the t-shirt.The cost of the sweater is 27$. How much
Sergio039 [100]

Answer:

9$

Step-by-step explanation:

The way you undo multiplication is division. If the sweater costs 27$, you divide that by 3 to get a third of the cost.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A gardener uses 1\3 of liter of water to water 2\7 of the garden
    7·1 answer
  • HELPPPP WILL GIVE BRAINLIEST
    13·2 answers
  • What is the number of possible outcomes in the sample space formed by rolling a dice and flipping 2 coins?
    11·1 answer
  • Help please 10points
    9·1 answer
  • Trinh is catering a wedding that 112 people will attend. She is making two cakes, a chocolate cake and a carrot cake. 0.625 of t
    6·1 answer
  • Which of the SMART criteria are NOT met by this data analytics project goal (pay close attention to whether the options are word
    11·1 answer
  • Does anyone know how to do this
    8·1 answer
  • What is the area and perimeter of the following figure​
    10·1 answer
  • PLEASE HELP DUE IN 1 HOUR, AND PLEASE DON'T PUT THOSE LINKS OR ELSE I WILL REPORT YOU.
    9·2 answers
  • A televison that coast $360 was amrked up by 30% . what is the selling price?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!