1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
10

7x - 32+9x-8+5x - 27=180 what’s x?

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
4 0

Answer:

Fraction: x = 247/21

Decimal: 11.76

Mixed Number: 11 16/21

Step-by-step explanation:

Brainliest Please!!

You might be interested in
What are the x-intercepts of the quadratic function?
ivolga24 [154]
X=3 and x=-9 solve by factoring
3 0
3 years ago
...determina las distintas posibilidades que tiene un agricultor al sembrar 115 arboles en filas de igual numero de arboles ...
Vedmedyk [2.9K]
23 lines × 5 trees= 115 tree. or. 5 lines × 23 trees = 115 trees
5 0
3 years ago
One canned juice drink is 15% orange juice; another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in orde
grandymaker [24]
F = 15%
v = 5%
0.15f + 0.05v = 0.14*10
15f + 5v = 140
3f + v = 28
f + v = 10 (total volume)
---------- Subtract
2f = 18
f = 9 liters of 15%
v = 1 liter of 5%
7 0
3 years ago
A train must climb a constant gradient of 5.5m for every 200m on track. Find the angle of incline
Eduardwww [97]
<span>angle = arcsin(5.5/200) = 1.575 degrees</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Meneca bought a package of 435 party favors to give to the guests at her birthday party. She calculated that she could give 9 pa
Makovka662 [10]
She is expecting approximately 48 guests 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Exterior of scalene triangle sides are 25 and 15 and x. solve x.
    12·2 answers
  • Anderson had $42.75. He spent $13.25 on a DVD and $17.75 on a gift.
    13·2 answers
  • Determine if each pair or ratios and rates are equivalent $3 for 6 bagels and $9 for 24 bagels
    5·1 answer
  • Blank divided by blank equals 6 what is the two blanks
    11·2 answers
  • The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?
    10·1 answer
  • Pls help with this question! Its due today!
    15·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS DUE I HAVE BEEN TRYING AND DONT UNDERSTAND IT!!!!
    5·1 answer
  • help me out with this question (geometry)
    15·2 answers
  • What could be a slope for this?
    14·1 answer
  • Match the pairs of equivalent expressions.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!