1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shalnov [3]
3 years ago
15

Which graph shows a polynomial function of an even degree?

Mathematics
1 answer:
4vir4ik [10]3 years ago
6 0
There is no graph, make sure you got the picture next time
You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=54x2y%20-%2012x2y2" id="TexFormula1" title="54x2y - 12x2y2" alt="54x2y - 12x2y2" align="absmid
Free_Kalibri [48]

Answer:

6x²y(9 - 2y)

Step-by-step explanation:

Step 1: Factor out GCF

6(9x²y - 2x²y²)

Step 2: Factor out <em>x²</em>

6x²(9y - 2y²)

Step 3: Factor out <em>y</em>

6x²y(9 - 2y)

And we have our factored answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Possible number of learners in the
Anestetic [448]

Find multiples of 30 and 40:

30: 30, 60, 90, 120, 150

40: 40, 80, 120, 160

The least common multiple is 120, so every 120 minutes they willl both ring.

1 hour = 60 minutes:

120/60 = 2 hours.

The bells ring together every 2 hours.

8 + 2  = 10 am

10 +  = 12pm

12 + 2 = 2 pm

The bells will ring together at am, 12 pm and 2 pm.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor completely: 16x2 − 81 A. (4x + 9) (4x − 9) B. 16x2 − 81 C. (4x + 9) (4x + 9) D. (4x2 + 9) (4x2 − 9)
ch4aika [34]

Answer:

A. (4x + 9) (4x − 9) is the correct answer.


6 0
4 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
An experiment involves 30 participants. From these, a group of 4 participants is to be tested under a special condition. How man
zheka24 [161]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

7*4=28 which is the closest u can get to 30 with out going past it

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You are creating bracelets and then selling them to your friends at a 85% markup rate. If it costs you $1.80 to create the brace
    5·1 answer
  • Eva opened a bank account. She deposited $68.40 into her account every month for 20 months. She used $42.40 every month to pay f
    5·2 answers
  • A. sides<br> B. inclines<br> C. opposites<br> D. vertices
    13·2 answers
  • Find the exact values ofcos (3pi/4radians) and sin (3pi/4 Radians)
    14·1 answer
  • Mary ate 1 4/7 pies, while fred ate 1 4/7 pies. in total . how much pie did these two eat?
    10·2 answers
  • What is a root of a polynomial function?
    13·1 answer
  • A credit card company requires that its customers choose a 3 digit, numerical code to access their online account. Each digit sh
    15·1 answer
  • What is the inverse of the function g(x) = x3/8 + 16?
    6·1 answer
  • Can some one please help me
    9·1 answer
  • 3x+4y=24 ,4x+3y=22 simultaneous equations simultaneous equ
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!