1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
5

Nancy had 333 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 18 dollars. How much did each book cost ?

Mathematics
1 answer:
MissTica3 years ago
7 0

Answer:

35 dollars

Step-by-step explanation:333-18=315 dollars

315/9=35 dollars for each book

You might be interested in
What is the solution to the equation 3x - 8 = 22? x = 10 x = 8 x = 6 x = 0 please i'll give out 20 points i need it now
Sedaia [141]

Answer:

x = 10

Step-by-step explanation:

Step 1: Write equation

3x - 8 = 22

Step 2: Add 8 to both sides

3x = 30

Step 3: Divide both sides by 3

x = 10

5 0
3 years ago
Blueberries cost $4 per pound for each question explain how you show your reasoning music table to help you organize information
aleksley [76]

Answer:

1. Either none (if you have to buy a whole pound), or 1/4 of a pound

2. 3 whole pounds or 3 and 1/4 pounds

Step-by-step explanation:

If $4 = 1 pound, then we know that $1 (which is 1/4 of $4), will let you by 1/4 pound of blueberries. Knowing this, we can simply:

Add up the one fourths

do 1/4 times $$

See how many times 4 goes into the number of dollars you have

Please correct me if I'm wrong :)

5 0
3 years ago
Simplify 3m/m-6 * 5m^3-30m^2/5m^2
Varvara68 [4.7K]
-30m^3-3 here is your answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me solve this problem by factoring.<br> x^2 + 8x + 16 = 0
Pavlova-9 [17]
Factorization: (x + 4)∧2=0

Solutions based on Factorization: x + 4 = 0  ⇒ X∨1 = X∨2 = -4
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Why is 1 + (−5) equal to −4? (1 point)
Dafna11 [192]

I'm pretty sure it's D

Filler to post

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • Find the coordinates of the center of the following circle. (x + 3)2 + (y - 6)2 = 24
    15·2 answers
  • 4.
    13·1 answer
  • What is 4xy+12w+12z using GCF
    11·1 answer
  • Write a question about Teresa and the sock puppets for which the answer is 3 explain the answer
    6·2 answers
  • Simplify the given expression.
    11·1 answer
  • HELP ASAP!!<br> Write a list of steps that are needed to find the measure of <br> ∠B
    8·1 answer
  • 50 points for this question if you answer them all
    13·2 answers
  • The sum of two numbers makes thirteen and their difference is 7
    12·2 answers
  • Please help I’ll give brainliest if I can :)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!