1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
2 years ago
6

A 2-column table with 7 rows. Column 1 is labeled sample with entries 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Column 2 is labeled Sample Mean with

entries 154, 121, 160, 135, 140, 134, 129. Looking at this table of sample means, which value is the best estimate of the mean of the population?
Mathematics
2 answers:
grandymaker [24]2 years ago
8 0

Answer:

(B)136

Step-by-step explanation:

Rom4ik [11]2 years ago
7 0

Answer:

(B)136

Step-by-step explanation:

Edg 2020 your welcome luv <3

You might be interested in
Find an explicit formula for the arithmetic sequence below.<br> 9, 39/4, 21/2, 45/4, 12, 51/4,...
RideAnS [48]
F(n) = 9 + 0.75(n-1)
8 0
2 years ago
Help me please...........:)
BabaBlast [244]

Answer:

4/3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
Give answer fast...<br>it's very important for me....<br>then I give you 20 thanks...(◍•ᴗ•◍)❤​
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

I have the answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the answer ????
Dmitrij [34]
y=\frac{1}{2}x+2

Just plug x in and you'll get each y value.

So the answer is A.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How much would 48 feet and 14 yards of lumber cost at 89 cents per yard
    15·2 answers
  • I want to run 4 1/2 miles tonight. If I know running around my block is 3/5 of a mile, how many times should I run around the bl
    11·1 answer
  • 10. A small plane was scheduled to fly from Atlanta to Washington, D.C. The plane flies at a constant speed of 230 miles per
    11·1 answer
  • Hose bought 1.5 pounds of apples for $3.60 how much would 3/4 of a pound of apples cost
    7·1 answer
  • If 5x + x² &gt; 100, then x is not 10 8 7 9
    8·1 answer
  • How many more years is the avearge life span of a alligator then a tiger
    15·2 answers
  • 2) Pranavi can hike 1/3 mile in 7 1/2 minutes. How long would it take her to hike
    12·2 answers
  • Steak cost $3.85 per pound if you buy a 3 pound steak and pay for it with a $20 bill how much change will you get ?
    10·2 answers
  • Simplify by dividing negative five over eight ÷ negative three over four.. (5 points)
    10·1 answer
  • What is relation is not a function
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!