1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
11

John bought 27 baseball cards for $9. How many baseball cards can he buy with $84?Immersive Reader (1 Point)

Mathematics
1 answer:
AnnyKZ [126]3 years ago
7 0

Answer:

210

Step-by-step explanation:

27 cards = 9$ = 27/9 = .4 cents per card

$84 divided by .4 = 210

its 4 cents a card because it cant be 3 dollars per card because if it was 3 dollars per card he would only have 3 cards.

You might be interested in
there are 4 aces and 4 kings in a standard deck of 52 cards. you picking card random. what is the probability of selecting an ac
Mkey [24]
Probability of an Ace= 4/52
Probability of a King = 4/52

Probability of an Ace or a King = P(Ace) + P(King)
=4/52 +4/52
=8/52
=2/13

8 0
3 years ago
What is the difference if you deduct 50.78 to 99.75
laila [671]

Answer: 48.97

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how Cavalieri’s principle can be used to find the volume of any solid.
Kruka [31]

Answer:

Cavalier's principle can be used to find the volume of any solid.

Step-by-step explanation:

Cavalier's Principle:

  • Cavalier introduced parallel planes and area to describe the relationship between solids.
  • Cavalier stated if two solids have the same height and equal areas of the base everywhere along the height then the solids have the same volume.
  • Suppose two regions are included between two parallel planes.
  • If every plane parallel to these two planes intersects both regions in cross-sections of equal area, then the two regions have equal volumes.
  • The formula for the volume of a prism is the area of the base times the height.
8 0
2 years ago
Mia bought 8 ounces of chickpeas for $8.32 last week. Her grocery store was selling chickpeas for the same unit price the follow
dexar [7]

Answer:

leah is that you ?????

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find PQ if possible
cupoosta [38]

Answer:

11 units.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Help mee please i want to pass
    8·2 answers
  • Joe and grace are baking cookies they need a total of 2 cups of sugar for the recipe joe has 11/10 cups of sugar and grace has 3
    11·1 answer
  • Shelby made 5quarts of juice. she said that she made 1 1\4of juice.expkain her mistake
    10·1 answer
  • Find the area and the perimeter of the shaded regions below. Give your answer as a completely simplified exact value in terms of
    12·1 answer
  • Find two consecutive integers such that the sum of the first and twice the second is 74
    10·2 answers
  • Jana wrote the expression 5n+3 as part of a problem she was solving. She wanted Sally to read it back to her verbally so she cou
    12·2 answers
  • Two hundred fifteen people have been invited to a reception. The men get a gift of candy that cost $ 6.95 each, and the women ge
    14·1 answer
  • This dot plot is not symmetric, and the data set has two
    7·2 answers
  • A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
    5·1 answer
  • Three integers have a mean of 7, a median of 6 and a range of 13.<br><br> Find the three integers.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!