Ms. Blankenship had $80 to purchase school supplies for her class. She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.40, and each box of crayons cost $0.59. How much money did Ms. Blankenship have left after these purchases?
1 answer:
Answer:
$16.32
Step-by-step explanation:
1. Ms. Blankenship bought 32 glue sticks each for $1.40, then she spent
for all sticks.
2. Ms. Blankenship bought 32 boxes each for $0.59, then she spent
for all boxes.
3. Together 32 glue sticks and 32 boxes cost
4. If Ms. Blankenship had $80, then she had left
You might be interested in
Answer:
-21
Step-by-step explanation:
2-8 × 2-7 = 2-(8×2)-7
= 2-16-7
=-14-7
=-21
the way to answer this is you have find out coordinates of BC and since i cant see the graph im no help. y will equal whatever you can get from there .
Answer:
Hello, and I would like to help you. Would you mind if I just gave you the answer? If you would like me to explain say so in thec h a t
if you just want the answer tell me in c h a t I can always edit my answer.
Step-by-step explanation:
X= 8 because by multiplying the fraction with a whole number you had to to convert it to i a fraction and that equals one and then 1/6 times 48 is 8
Answer:
Step-by-step explanation:
This value is the ratio of the circumference of a circle to its diameter and is called π (Pi).
answer-F