1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
2 years ago
9

The average cost of a bag of popcorn at the movie theater was $3.50 in 1995 and $4.75 in 2015 find the percentage change in the

price of the bag of popcorn from 1995 to 2015 and classify as a percent increase or percent decrease
Mathematics
1 answer:
Alja [10]2 years ago
7 0

Answer:

500$ dollars

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Question 11
PtichkaEL [24]

Answer:

65%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
(05.02 LC)
Arte-miy333 [17]

<em>Your Answer: </em>A.) (2 , 5) <u>I also provided the steps.</u>

Hope this helps y'all :)


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every even number,except 2,is composite
Degger [83]
Yes. That's correct. Is that what you're asking...? To clarify, prime numbers have a single factor (one and itself) , composite numbers have multiple factors.
5 0
3 years ago
Jimmy has 26,387
Anni [7]

Answer:

263,870

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Caleb spent 34.95 on 5 pounds of coffee. how much was the coffee per pound?
horsena [70]
It would be $6.99. All you have to do is divide the total (34.95) by pounds of coffee (5). 34.95 / 5 will give you 6.99! You can check this by doing 6.99 * 5, which would again give you 34.95. Contact me if you need any more help. :^)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3.
    14·1 answer
  • You want to estimate the number of students in your middle school school who buy school lunch. Which sample is unbiased?
    5·1 answer
  • If h()=² and () =h() +, what is the value of ?
    13·1 answer
  • Liam buys a motorcycle for $2,900. Its value depreciates annually at a rate of 12%. At the end of t years, it has a value of les
    13·1 answer
  • Can somebody explain how to do this problem?
    10·2 answers
  • Mustafa’s horse ate 6,400 pounds of hay last year. How could Mustafa determine the number of tons of hay his horse ate last year
    7·2 answers
  • Use the distributive property and simplify the expressions.
    10·2 answers
  • Turtles... I like turtles
    8·2 answers
  • Who would benefit most from obtaining a loan with a fixed interest rate? A. A student seeking a credit card to use for daily exp
    7·2 answers
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!