1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
11

If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?

Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]3 years ago
4 0
So the unit price refers to the cost of one unit i.e if 24 are being sold for $6.50 what is the cost for just 1 so to calculate just one do the The price divided by the number of units e.g 6.50/24 which is around 0.27
You might be interested in
I have k quarters, five less quarters than nickels and one more than twice as many dimes as quarters. Find the value of the coin
Alenkinab [10]

Answer:

(35k + 20) cents

Step-by-step explanation:

First of all, let us have the value of each unit:

1 quarter = 25 cents

1 nickel = 5 cents

1 dime = 10 cents

Given that number of quarter = k

Quarters are 5 lesser than Nickels, so number of nickels = k+5

One more than twice as many dimes as quarters:

k = 2 \times Number of Dimes + 1

So, number of dimes = \frac{1}{2}(k-1)

Value of quarters = 25 \times k cents

Value of nickels = 5 \times (k+5) = (5k+25)\ cents

Value of dimes = \frac{1}{2}(k-1) \times 10 = (5k-5)\ cents

So, total value of coins =

25k + 5k +25 +5k-5\\\Rightarrow (35k+20)\ cents

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What could be the value for x? 3/14 < x < 3/13
Ksju [112]

Answer:

14^3/100 i think im not 100% sure so if its wrong dont get mad

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Jennifer bought a printer that cost $240. there was a 7% sales tax on the printer. how much sales tax did jennifer pay?
lilavasa [31]
Divide 7% into $240 dollars and hat should get you your answer.
hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi! Please help me find the slope of the line.
lana66690 [7]

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

We can use the slope formula to find the slope of the line

m = ( y2-y1)/(x2-x1)

Using the points (0,-4) and (2,-1)

m = ( -1 - -4)/( 2 - 0)

   = (-1+4)/ (2 -0)

   = 3/2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A phone company charges $0.06 per minute for local calls and $0.15 per minute for international calls. When your bill comes, it
solmaris [256]
Let's assume two variables x and y which represent the local and international calls respectively. 

x + y = 852 = total number of minutes which were consumed by the company (equation 1)
0.06*x+ 0.15 y =69.84 = total price which was charged for the phone calls (Equation 2)
 from equation 1:-
x=852 -y (sub in equation 2)
0.06 (852 - y) + 0.15 y =69.84

51.12 -0.06 y +0.15 y =69.84 (subtracting both sides by 51.12)
0.09 y =18.74
y= 208 minutes = international minutes (sub in 1) 
208+x=852 (By subtracting both sides by 208)
x = 852-208 = 644 minutes = local minutes
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 7(2+5v)=3v+14 can anyone help???
    15·2 answers
  • If 26.97 ÷ 6.3 is written in long division form as so that the divisor is written as a whole number, where should the decimal po
    6·1 answer
  • A circle with area 36 pi has a sector with a central angle of
    6·1 answer
  • Suppose the equation of a line is 2x − 4y = − 8. Which coordinate pair represents the y-intercept?
    5·2 answers
  • True or False The slope of a line can be found by finding the quotient of the change in y and the change in x.
    8·1 answer
  • Draw the image of ABC under a dilation whose center is P and scale factor is 1/3
    8·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST<br> Subtract 9x^2+7x-2<br> from 8x-10
    12·1 answer
  • Shelby will take a total of 6 tests. On the first 5 tests, her scores were: 80, 85, 73, 78, 90. If she wants a mean grade of 80,
    6·1 answer
  • I need help with math ​
    7·2 answers
  • Which shape is both rectangle and a square?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!