1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
2 years ago
11

If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?

Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]2 years ago
4 0
So the unit price refers to the cost of one unit i.e if 24 are being sold for $6.50 what is the cost for just 1 so to calculate just one do the The price divided by the number of units e.g 6.50/24 which is around 0.27
You might be interested in
PLEASE HELP ME
pav-90 [236]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Agent Hunt transferred classified files from the CIA mainframe onto his flash drive. The drive had some files on it before the t
andreyandreev [35.5K]

Part a.

The drive had some files before the transfer. We don't know the number of megabytes already on the drive, so we call it x. x is the number of megabytes on the flash drive before Agent Hunt started the transfer.

He transferred files at a rate of 4.4 megabytes per second for 32 seconds. That gives a total of 4.4 Mb/sec * 32 sec = 140.8 transferred megabytes.

He ended up with 384 megabytes.

x + 140.8 = 384

Now we can solve for x, the number of megabytes originally on the flash drive.

x = 384 - 140.8

x = 243.2

The flash drive has 243.2 megabytes when the transfer began.

Part a. Answer: 243.2 megabytes

Part b.

The total capacity if the flash drive is 1000 megabytes. He already had 243.2 megabytes on it before this transfer. 1000 Mb - 243.2 Mb = 756.8 megabytes

The flash drive has capacity for an additional 756.8 megabytes when he started the transfer. The rate of transfer is 4.4 megabytes/second.

756.8/4.4 = 172

Part b. Answer: 172 seconds

6 0
3 years ago
Given: AB = CD 1 = 4 Prove: AD = CB Which of the following triangle congruence theorems would be used in this proof? SSS SAS ASA
vazorg [7]

Answer:

we can use sas theorum

Step-by-step explanation:

since its given 2 sides are congruent its an isoceles trinangle

whhich means angles opposite to equal sides are equal .

8 0
3 years ago
Condense the expression into a
liberstina [14]

2(\log 18-\log 3)+\dfrac 12 \log \dfrac{1}{16}=2 \log \dfrac{18}{3}+\log \sqrt{\dfrac{1}{16}}\\=2 \log 6+\log \dfrac{1}{4}=\log 6^2+\log \dfrac{1}{4}=\log 36+\log \dfrac{1}{4}\\=\log \dfrac{36}{4}=\log 9

7 0
1 year ago
Chang is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices.
Elena L [17]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

86-65=21$ (initial fee diffrence)

21/0.6= 35

for 35 m company B charge less than A unless if renter want to drive further 35m so company A present a better offer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Quick answer please ddd
    7·2 answers
  • Suppose that g(x) = f(x) - 4. Which statement best compares the graph of
    10·1 answer
  • 40 percent of what number is 520. draw a diagram of the problem
    7·1 answer
  • It’s timed please help
    6·1 answer
  • Solve using long division.
    13·1 answer
  • Help me, please!!!!! CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!!!!!!
    13·1 answer
  • Solve the system using elimination 3x+2y=17 and 2x+5y=26
    13·1 answer
  • if you multply two decimals that are less than 1 , can you predict whether the product will be less than or greater than either
    5·1 answer
  • I need help !!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • Will Give Brainliest! And 5 stars! And Thanks.... If correct
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!