1 lb / 0.45 = 2.22
so approximately 2.22 kilograms per pound
divide price per pound by kilometers per pound
1.44 / 2.22 = 0.648
round to 0.65, so it costs $0.65 per kilogram
Answer:- Option A "ray" is the right term which matches with the definition.
Explanation:-
A ray is a line that has one fixed endpoint, and extends infinitely along the line from the fixed endpoint.
Therefore, the term which matches with the given definition is "ray".
Thus A linear set of points with a unique starting point and extending infinitely in one direction is called a ray.
Answer:
The better bar to buy is the Nutty Crunch
Step-by-step explanation:
4.74 / 6 = 0.79 per bar
7.80 / 10 = 0.78 per bar
:)
Answer:
Small no. is 15
Larger no. is 15 + 27 = 42
Step-by-step explanation:
Let the small no. be x
Larger no. will be x + 27
5x + x + 27 = 117
6x + 27 = 117
6x = 117-27
x = 90/6
x = 15
Answer: in the tens (on top of the 0 when dividing)
Step-by-step explanation: