Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer:
Tina is first
Tony is first
Theo is first
Step-by-step explanation:
Events with greater probability are more likely.
Let's put the probabilities in decimal form.
P(Tina is first) = 0.05
P(Theo is first) = %85 = 0.85
P(Tony is first) = 1/10 = 0.1
0.05 < 0.1 < 0.85
The events are listed below from least to most likely.
Tina is first, Tony is first, Theo is first
hope it helps
2n+34 i=is an <span>algebraic expression<span> </span></span>
Answer: 15 !
Step-by-step explanation:
14 17/21 can be re-written as 14.8095
Which rounds to 15.
Hope this helped! :)
Answer:
Step-by-step explanation:
Since the number of bagels sold already is 47, the total number of bagels sold will be b+47. The revenue from each sale is $0.85, so the total revenue will be ...
A = 0.85·(b +47)
This equation can be written in different forms, but this satisfies the requirement for "an equation."
__
Since b is the number of addition bagels, when 122 additional bagels are sold, the value of b is 122. Then the equation becomes ...
A = 0.85·(122 +47)
A = 0.85·169 = 143.65
Revenue will be $143.65 when 122 additional bagels are sold.