1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
14

What is $120 plus 9.75%

Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]3 years ago
4 0

Answer:

131.7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Express it in slop-intercept form​
prisoha [69]

Answer:

y = ½x -3

Step-by-step explanation:

_____________________

5 0
3 years ago
Use a calculator to find the square for 7.6​
natita [175]

Answer:

Using a calcuator, 7.6^{2} =57.76

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tell weather the given value is a solution of the inequality
natta225 [31]
Yes, 8 is a solution

r - 3 ≤ 9; r  = 8

plug in 8 to r

(8) - 3 ≤ 9
5 ≤ 9 (true)

hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/3 - 4/9x + 1 = 2 7/9<br><br> By the way, those are fractions and mixed numbers<br><br> Solve x
sukhopar [10]
X=-5/2

that’s if you’re saying 2 & 7/9
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Elliot is buying groceries. He buys a bag of apples for 5.54, a loaf of bread for 2.49, and a jar of peanut butter for 3.73. Ell
    11·1 answer
  • What intervals would you use to determine where<br> the function is positive and negative?
    7·2 answers
  • Help please! ^--^<br> . .
    10·1 answer
  • A jet plane is traveling at 840 km/h at 37,000 ft between NY and SF. What equation shows the relationship between total kilomete
    10·1 answer
  • 613x47 What is the answer
    7·2 answers
  • What is the 8th term of the sequence 12, 17, 22, 27, 32,...​
    12·1 answer
  • Five more than one third of a number is -2 what is the number
    11·2 answers
  • Sorry bout that, THIS IS THE NEW ONE PLEASE ANSWER
    6·1 answer
  • Solve 11 &lt; 3x+8 &lt; 20.
    15·2 answers
  • There are 25 desks in Mr. Miller’s class. There are 36 desks in Mrs. Fernandez’s class. The desks in each classroom are arranged
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!