1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
3 years ago
10

The owner of a small restaurant bought 75 kilograms of rice. Each week, the restaurant uses 4.5 kilograms of rice.

Mathematics
1 answer:
leva [86]3 years ago
3 0

Answer:

6 weeks 27kilo

12 weeks 54 kilo

Step-by-step explanation:

4.5*12=54

4.5*6=27

You might be interested in
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
photoshop1234 [79]

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

8 0
2 years ago
Find the median: 7, 4, 5, 2, 7, 7, 2. Need answer asap!!
JulsSmile [24]

Answer:

The answer is 5

Step-by-step explanation:

First arrange the numbers in order :

2, 2, 4 ,5, 7, 7, 7

Then find the middle number :

5

The middle number is 5 , therefore the answer is 5.

7 0
3 years ago
HELPPPPPP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE IT IS URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nataliya [291]

Answer:

12 - B

13 - No

14 - for every 2 feet of rope he pays about $1.50

hope this helps

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each snack at the concession stand is priced at $4.00. All of the snacks cost a total of $86.56. How many snacks will need to be
Nezavi [6.7K]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

25*4=100 there for you need 25 snacks sold.

8 0
3 years ago
Can you help me please.........................
andrew11 [14]

area of shaded figure = l x w = 24 *18 = 432

 area of white square =  12*12 = 144

 area of shaded part = 432-144 = 288 m^2


Answer is A

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Please help me solve
    15·1 answer
  • Let X denote a random variable which corresponds to the number of players in a team who get injured during a game. If we assume
    14·1 answer
  • Pls help asapComplete the table using the function n = 9b + 19.
    10·1 answer
  • Find 3 ratios equivalent to 4:3
    10·1 answer
  • .Find the square root of the following numbers by division method.<br> b) 9216
    13·2 answers
  • According to the last census (2010), the mean number of people per household in the United States is LaTeX: \mu = 2.58 Assume a
    8·1 answer
  • The equation y=models the savings.
    7·1 answer
  • If the points plotted on a graph are scattfred randomly, what is the correlation?
    14·1 answer
  • What is 60 as a ratio
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!