1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
3 years ago
11

Find the difference: 489 - 18.6

Mathematics
1 answer:
marta [7]3 years ago
6 0

Answer:

470.4

Step-by-step explanation:

489-18.6

8 10

489.0

- 18.6

470.4

You might be interested in
how many ninths does it take to make the same amount as 1/3.Explain your answer in words and pictures
docker41 [41]
The answers is 3/9 which you can check by reducing.  It reduces to 1/3.  Basically you go 1/3 = x/9 then cross multiple to get 9=3x do the division so 3x/3 and 9/3 and you get 3/9.
5 0
3 years ago
Bacteria can multiply at an alarming rate when each bacteria splits into two new cells, thus doubling. if we start with only one
stepladder [879]

Answer:

Roughly 16 million bacteria.

Step-by-step explanation:

Multiply the rate of the bacteria going through mitosis times the amount of daughter cells per hour, for this case.

<em>r x (m)ms x hr</em> <em>= </em>bacteria in one day

Hope this helps!

<em>note: ms and hr are millisecond and hour</em>

6 0
2 years ago
Which expression can be used to model the statement “On Wednesday, Nathaniel earned $10 less than he earned on Tuesday”?
Nostrana [21]

Answer:

n mimus 10

Explicacion paso a paso:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nine lollies cost less than $10, while ten lollies cost more than $11 how much does each lollipop cost?
irina [24]

$21 it will cost for lollipop

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?
antoniya [11.8K]
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
4 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLZZ Which of the following actions will always be independent events?
    13·2 answers
  • Someone! Please help me!
    5·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 18. If the length is 4 what is the width
    11·1 answer
  • Which list shows all the factor pairs of 64?
    5·2 answers
  • Kirsten tried to evaluate the expression {12 x 2 - 8} x 2. Her work is below.
    5·1 answer
  • What is the circumference of this circle? (Use C = <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cpi" id="TexFormula1" title="\pi" alt="\p
    13·2 answers
  • Please could someone answer this question I would be appreciated​
    15·1 answer
  • There are 0.95 Liters in a quart how many liters are there in a gallon
    10·2 answers
  • 4) Use the distance formula to find the length of segment BC.
    11·1 answer
  • One jar of crushed ginger costs $2. How<br> many jars can you buy for $4?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!