1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
2 years ago
9

I need help right now!!!!

Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]2 years ago
7 0

Answer:

no, yes, yes, no

Step-by-step explanation:

BC is 3 units long, CA is 5 units long, BC is shorter than BA by a little over 3 units (use pythagorean theorem), and AC is longer than BC by 3 units not 2.

You might be interested in
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
Maslowich
$3/pound. $12 divided by 4 pounds is $3 per pound.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
An isosceles triangle with legs of 8 cm and a base of 10 cm in length has a median drawn
bazaltina [42]

Answer:

89 cm and vertex 8cm length of the seng.ent 10 cm

7 0
1 year ago
How do I find daily ranking HELP PLEASE
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

Click brainly, scroll, while you are scrolling look at the side bar to the right. You will then see a tab that says daily ranking, along with people's usernames.

3 0
2 years ago
Help with question 4 please
Juliette [100K]

Answer:     y=5                           x=11

abc=def                                      

ab=de                                         <b=<e

17y-8=12+13y                              11x-4=117

-13y        -13y                                  +4   +4

4y-8=12                                      11/11x=121/11

  +8  +8                                           x=11

4/4y=20/4

y=5

7 0
2 years ago
Alg 2 please add explanation
irina [24]

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select all that apply.
    6·1 answer
  • Julia has 3 1/2 pounds of dog food.she plans to split it equally among her 7 dogs.how much dog food will each dog receive?
    6·1 answer
  • Find the product. y ^4 · y ^3
    10·1 answer
  • What is the answer tho
    7·2 answers
  • How many times can you take away 12 from 324
    8·2 answers
  • I need help ASAP :/ I need the explanation
    7·1 answer
  • Which of the following is the most important consideration when planning your budget?
    9·2 answers
  • what is The _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ of equality allows you to divide both sides of an eq
    8·1 answer
  • Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and pri
    11·1 answer
  • Assume that the Poisson distribution applies and that the mean number of hurricanes in a certain area is 5.1 per year.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!