1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wlad13 [49]
3 years ago
6

What is the area of the triangle in centimeters squared?

Mathematics
1 answer:
Goryan [66]3 years ago
6 0

Answer:

{ \tt{base =  \sqrt{ {23}^{2}  -  {16}^{2} }  = 16.5 \: cm}} \\ area =  \frac{1}{2}  \times base \times height \\ area =  \frac{1}{2}  \times 16.5 \times 16 \\ { \tt{area = 132 \:  {cm}^{2} }}

You might be interested in
if 2500 is invested for 4 years and 500 is earned in simple interest, then the yearly interest rate is?
PIT_PIT [208]

Answer:

500/4=125

Step-by-step explanation:

Have a nice Day , I would appreciate it if you could mark my answer brainliest

7 0
3 years ago
Find the surface area of the regular pyramid. round to the nearest tenth if necessary.
Morgarella [4.7K]

the answer is a

hope this helps

3 0
3 years ago
Brainly which is the distance between (-3,4) and (7,13)
Veseljchak [2.6K]

Answer:

Root 181

Step-by-step explanation:

         Using distance formula, we know that the answer will be the square root of 181. Unfortunately, this is not a perfect square, and it is prime, so that number will remain the same.

Distance Formula: \sqrt{(13-4)^{2} + (7+3})^2} = \sqrt{181}

Hope this helped!

5 0
3 years ago
Express 356 miles in 8 hours as a unit rate
andreyandreev [35.5K]
356/8 = 44.5

44.5 miles per hour, miles/hour
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
100 point give away just answer with a good joke and I will also mark who evers joke is better with brainist
-Dominant- [34]
So A lady walks into the bank I work at and she comes up to the counter and asks me to check her balance so I check her balance.........I push her over ;)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Expression equivalent to 7x plus 2x plus 6y
    11·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • S=4lw + 2wh s= 92 l=9 w= 2 solve for H?
    15·1 answer
  • What is 6 plus 3 divided by two?
    15·1 answer
  • An account is opened with $7,595.96 with a rate of 2%
    12·1 answer
  • Find the percent change from the first value to the second.<br><br> 40; 70
    14·2 answers
  • I'd really appreciate some help on this. Find JL.
    9·1 answer
  • NO LINKS OR ANSWERING QUESTIONS YOU DON'T KNOW!!! PLEASE explain thoroughly. Chapter 16
    5·1 answer
  • Can help me with math please and thank you
    6·2 answers
  • Maylin and Nina are making fruit baskets. They have 36 apples, 27 bananas, and 18 oranges. They want each basket to contain the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!