1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
11

A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​

Mathematics
1 answer:
suter [353]3 years ago
4 0

Answer:

Hey!

We have been given the price of $26.76. This is the price for 4 pairs of insulated gloves. But, we need to know the unit price.

Unit, means the price of one of those pairs of gloves. To find that we divide.

$26.76 ÷ 4 = 6.69.

But, this is NOT the answer. The answer HAS to have a dollar sign and an explanation.

Our final answer is:

It costs $6.69 for each pair of insulated gloves.

Thank you for your time. Good luck on your assignment!! :D

You might be interested in
Name two 2 digit factors whose product is greater than 200 but less than 600
Alexxandr [17]
10 and 21, 10*21=210 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The dimensions of a rectangular prism are shown below: Length 2 1/4 ft | width 1 ft | height 1 1/4 ft.
zysi [14]

Answer:

  • See below

Step-by-step explanation:

<u>Dimensions given:</u>

  • l = 2 1/4 ft, w = 1 ft, h = 1 1/4 ft

A small cube has side of 1/4 ft

Find the number of small cubes can fit in each dimension of the prism.

<u>Length</u>

  • 2 1/4 : 1/4 = 9/4 * 4 = 9

<u>Width</u>

  • 1 : 1/4 = 1 *4 = 4

<u>Height</u>

  • 1 1/4 : 1/4 = 5/4 * 4 = 5

Part A

<u>Number of small cubes would be:</u>

  • 9*4*5 = 180

Part B

<u>Each small cube has volume:</u>

  • V = (1/4)³ = 1/64 ft³

The volume of the prism in terms of small cubes is 180 as we found above.

<u>The volume in terms of unit cube:</u>

  • V = 180*1/64 = 180/64 = 2 52/64 = 2 13/16 ft³ or 2.8125 ft³
4 0
2 years ago
Find the zeros of the function.<br><br> f(x) = 9x2 + 6x - 8
jeyben [28]
Just set it equal to zero and solve using the quadratic equation.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=4x+1<br> Y=-2x-5, help we solve these problems
Stella [2.4K]
y=4x+1\\&#10;y=-2x-5\\\\&#10;4x+1=-2x-5\\&#10;6x=-6\\&#10;x=-1\\\\&#10;y=4\cdot(-1)+1\\&#10;y=-4+1\\&#10;y=-3\\\\&#10;\boxed{(x,y)=(-1,-3)}
5 0
3 years ago
How can you get the variable alone in the equation x ÷ 9 = 279?
labwork [276]
D

Because to cancel out division you use multiplication
5 0
2 years ago
Other questions:
  • (D2+6d+9)+(d3-6d+9)
    15·2 answers
  • NEED HELP ASAP, EASY PROBLEM! Number 4 pls
    11·1 answer
  • Evaluate the numerical expression.
    6·2 answers
  • The gas tank in Ava's car holds 17 gallons of gasoline. She can drive about 32 miles for each gallon. Which is the best estimate
    7·1 answer
  • Dr. Kang, a cognitive psychologist, conducts an experiment examining the effect of emotion on memory. He provides lists of 15 wo
    14·1 answer
  • A suitcase is a rectangular prism whose dimensions are 1 1/4 feet by 1 1/2 feet by 2 1/4 feet.Find the volume of the suitcase.
    10·1 answer
  • I need help with B) C) and D) <br> Please Help me!!!
    7·1 answer
  • Find the area of this figure<br> Show work, please
    5·1 answer
  • In her shopping cart, Jody has 2 pounds of oranges at $0.99 per pound, 3 cans of soup at $1.19 per can, and 1 gallon of ice crea
    14·1 answer
  • Carol has 1\frac{5}{8} cups of yogurt to make smoothies. Each smoothie uses \frac{1}{3} cup of yogurt.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!