1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
2 years ago
8

Gabriela drank three fourths of her glass of milk and jenny drank six eighths of her glass of milk if the glasses were the same

size did they drink the same amount ? Use cross multiplication to prove your answer
Mathematics
2 answers:
Grace [21]2 years ago
4 0

Answer:

just croos multi

Step-by-step explanation:

its very easy

tatiyna2 years ago
3 0
3/4•6/8= 9/16. Explanation: first you multiply 3/4•6/8. You would need to cross off 6 and 4. The six should be a three and the four should be a two. The answer should be 9/16. I hope that this helps!

You might be interested in
Trig question above plz plz plz help
alukav5142 [94]
The answers are:
1. B
2.C
7 0
3 years ago
To make lemonade, you used one quart of water, one pint of lemon juice, and 9 ounces of your secret ingredient: honey. How much
WITCHER [35]
To solve this problem you must follow the proccedure shown below:

 1. Amount of lemonade in pints:

 1 <span>quart of water=2 pints
 1 pint of lemon
 (9  ounces of honey)(0.0625 pints/1 ounce)=0.56 pints

 Total in pints=2 pints+1 pint+0.56 pints
 Total in pints=3.56 pints

 2. </span>Amount of lemonade in<span> cups:

 Total in cups=(3.56 pints)(2 cups/1 pint)
 Total in cups=7.12 cups

 
3. </span>Amount of lemonade in<span> ounces:

 Total in ounces=(7.12  cups)(8 ounces/1 cup)
 Total in ounces=56.96 ounces</span>
4 0
2 years ago
Write down, the three odd numbers in terms of ‘n’ whose middle term is ′2n − 1′
Afina-wow [57]

Answer:

but what is the value of term 'n'

Step-by-step explanation:

n=3

2n-1

2×3-1

6-1

5

Ans

8 0
3 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
2 years ago
3. You can ride your bike 1/5 of a mile per minute. If it takes you 3 1/3 minutes to get
Allushta [10]

Answer:

2/3

.......................

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Ivan runs 7 miles in 60 minutes. at the same rate how many miles would he run in 24 minutes
    10·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP!!! Figure 1 is dilated to get figure 2. What is the scale factor? Figure 1 is the smaller figure and has a 6
    5·1 answer
  • I need to know the answer asap
    9·1 answer
  • Find the area of a circle with a circumference of 6 pi
    15·2 answers
  • Guys I need help! I am given two chances to get this question right!
    6·1 answer
  • Worth a lot of points answer fast and CORRECT to get the BRAINLIEST
    5·1 answer
  • an 80 ounce bottle of apple juice contains 32 ounces of water a 64 ounce bottle juice has 48 ounces of water how much water is i
    6·1 answer
  • E^2=36. solve for e<br> e = ± ( )
    7·1 answer
  • A rectangular wall in Andrew's house has the dimensions shown. If
    6·1 answer
  • What is the constant of proportionality of
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!