1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
6

Line A has a slope of 6/10 and a line B has a slope of 3/5 are both lines parallel?

Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
3 0

Answer:

Nope!

Step-by-step explanation:

If you look at both of the slopes, you can tell that 6/10 is actually equivalent to 3/5. 3/5 is the simplified version of 6/10. So realistically, they'd line up perfectly and not be parallel!

I hope this helped!!

You might be interested in
ABCD is a parallelogram.
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Using SAS they are congruent.

Step-by-step explanation:

E is the point where the diagonals AC and BD meet.

Side: AB = CD

Angle: ∠ABE = ∠EDC

Side: BE = DE

Hence by SAS theorem the two triangles are congruent.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number cube was rolled as part of an experiment. The results are displayed in the table below. Number 1 2 3 4 5 6 Frequency 4
Neporo4naja [7]

Answer:

the answer is C

give the comments brainlest

Step-by-step explanation:

7 1
3 years ago
Read 3 more answers
The functions below show the amount of money Bella and Sweet T had saved after earning money for doing chores.
NeTakaya

Answer:

Bella saves more per chore than sweet t

Step-by-step explanation:

Becuase i just did it

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alaina needs to sell 225 boxes in order to be the top seller. She sells thin mints and samoas to all of her customers for a tota
Digiron [165]

Answer:

94 boxes of samoas

131 boxes of thin mints

Step-by-step explanation:

m=mints

s=samoas

s+m=225    m=225-s

s(2.5)+m(3)=628

2.5s+3m=628

substitute for m

2.5s+3(225-s)=628

2.5s+675-3s=628

reduce

-0.5s=-47

s=94

m=131

4 0
2 years ago
What are the answers​
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

line graph- the decrease of attendance

bar graph-the number of students who participate in different sports

line plot-the list of heights of a group of 80 adults

steam and leaf plot- the number of dogs for students

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If the cost is $58.00 and the selling price is $63.00, then what is the percent of increase?
    10·2 answers
  • If 1/3 of a gallon of paint covers 1/9 of a gate, then how many gallons of paint are needed to cover the entire gate?
    7·2 answers
  • Jenna read 25 pages of a book in 30 minutes at the same rate how many pages can she read in 3 hours
    14·1 answer
  • Can someone please help me with this graph question??? Please???
    8·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • A boat traveled 175 miles downstream and back. The trip downstream took 5 hours. The trip back took 7 hours. What is the speed o
    9·1 answer
  • KAJSKSKSKWKWKSKSKSKSKSKSKSKSKR
    6·1 answer
  • Find m<br> Plz I need helped
    11·1 answer
  • What additional information could be used to prove that the triangles are congruent using AAS or ASA? Select three options. Angl
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!