1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
3 years ago
8

Multiply: PLSSS HELLPPP

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
4 0

Answer:

Try using PEMDAS. I can’t do the work, but use PEMDAS.

You might be interested in
Tina has been dieting for a total of 13 weeks she lost 3 pounds on the first week of her dad but gain back a pound on the second
natima [27]

So Tina has been dieting for 13 weeks


On week 1: She lost 3 pounds, so +3 pounds

On week 2: She gained a pound, so - 1 pound

On each remaining week, she lost 2 pounds, so,

On week 3: She lost 2 pounds, so +2 pounds

On week 4: She lost 2 pounds, so +2 pounds

On week 5: She lost 2 pounds, so +2 pounds

On week 6: She lost 2 pounds, so +2 pounds

And so on,,,

So losing 2 pounds each week for 11 weeks would equal, 2 pounds x 11 weeks = 22 pounds

So, add that all up: 3 pounds - 1 pound + (2 x 11 weeks) = 24 pounds total

4 0
3 years ago
Round 3,058 to the nearest thousand
daser333 [38]
3,058 round to the the Thousands place is 3,000
Hope this helps!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 3 pack of boxes of juice costs $1.09.A 12 pack of boxes costs $4.39. A case of 24 boxes costs $8.79. Which is the best buy? ex
andre [41]
The answer is the pack of 3 boxes of juice as 12 is 4 times 3 so $1.09 will need to be multiplied by 4. This equals $4.36. So the 12 pack is 3c more expensive. Same goes with the 24 pack, which equals $8.78. This is 1c more expensive. So the cheapest is the 3 pack of juice boxes. 
I hoped this helped!! :))
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The formula for the area of a square is s2, where s is the side length of the square. What is the
arlik [135]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

Area of a square is s² , where 's' is the side length.

For a square of side length = 6 cm ,

The area = (6 cm)² = 36 cm²

<em>* Why did your teacher say that you should not include units in your answer?</em>

<em />

Anyway, the area without units is 36 .

8 0
3 years ago
a photo developer charges $0.25 per photo developed is the total cost of partial to the number of photos developed
Gnom [1K]
What is the total amount of photos. 
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A statue is mounted on top of a 21 foot hill. From the base of the hill to where you are standing is 57feet and the statue subte
    6·1 answer
  • A train travels 95 kilometers in 4 hours, and then 94 kilometers in 3 hours. What is its average speed?
    13·1 answer
  • Here is a picture of a cube, and the net of this cube. What is the surface area of this cube? Enter your answer in the box. ft²
    6·2 answers
  • Use three fours to make 11.
    6·1 answer
  • Find the value of p and the value of q
    15·1 answer
  • If a cone has a height 6 feet and volume 54ft, find the radius of the base
    12·1 answer
  • You throw a ball at a height of 5 feet above the ground. The height h (in feet)
    11·1 answer
  • Simplify: x + x + x + x + x + 2x *
    10·2 answers
  • I WILL GIVE YOU BRAINLEST AND 30 POINTS IF YOU ANSWER ALL OF THESE IN 10 MINS
    8·2 answers
  • use the function notation to represent the area of a circle whose circumference is 133 cm.use the function notation to represent
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!