8 1/65
thats the answer to the simple question
Answer:
$2/ hat
Step-by-step explanation:
Find the unit rate:
$ to hats
8 to 4
Divide by four to get the unit rate; over 1
2 to 1
So, $2 per hat
Hope this helps!
120+x+16+x=180
2x+ 136=180
2x=44
X= 22
<B= 22
Maybe it was (7-2x)/-4+2<-x then times 4 both sides
<span>
</span>
-7+2x+8<-4x
<span>
</span>
2x+1<-4x
<span>
</span>
6x+1<0
<span>
</span>
6x<-1
<span>
</span>
x<-1/6
<span>
</span>
there we go