9x-22=23+4x
Now you subtract 4x from both sides to get the variable on one side..
5x-22=23
Now solve as you would solve a 2 step equation.
5x=45
Divide both sides by 5 to get the variable by itself.
x=9
A
evaluate f(5) and f(2)
f(5) = 5m + b and f(2) = 2m + b, hence
f(5) - f(2) = 5m + b - 2m - b = 3m
the expression simplifies to
= 2 ( cross- multiply )
3m = 6 ( divide both sides by 3 )
m = 2 → A
Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
Answer: Order the data to find the minimum, maximum, and quartiles.
206, 374, 421, 469, 489, 505, 531, 573, 702.
Step-by-step explanation: I hoped this helped in some way or form.