1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
2 years ago
13

A 2-gallon bucket of paint costs $58.24. What is the price per cup? Hehe pleaseee .

Mathematics
1 answer:
mina [271]2 years ago
8 0

Answer:

$1.82 per cup

Step-by-step explanation:

REMEMBER:16cups per gallon

2 x 16 = 32

58.24 divided by 32 = 1.82

You might be interested in
PLEASE PLEASE HELP!!!!
Usimov [2.4K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

\cos( \alpha )  +  i\sin( \alpha )  =  {e}^{i (\alpha   + 2\pi)}

z = 3(cos π/2 + i sin π/2) =→

3 {e}^{i \frac{\pi}{2} }

z⁷ =

{3}^{7}  {e}^{i \frac{7\pi}{2} }  =   {3}^{7}  {e}^{i \frac{(7 - 4)\pi}{2} }  =  {3}^{7}  {e}^{i \frac{3\pi}{2} }  =  {3}^{7} ( \cos( \frac{3\pi}{2} )  + i \sin( \frac{3\pi}{2} ) ) = 2187( \cos( \frac{3\pi}{2} )  + i \sin( \frac{3\pi}{2} ) )

6 0
2 years ago
What is the corresponding polynomial
Luda [366]
There is no picture...
7 0
3 years ago
What's $174542 times $300
ikadub [295]
$174,542 times $300 is equal to 52 362 600 U.S. dollars.<span>2</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that for a certain experiment p​(b​)equals=0.5 and p​(avertical line upper bb​)equals=0.2. find p​(aintersect∩b​).
raketka [301]
P(a | b) = p(a ∩ b)/p(b) . . . . . a definition worth remembering
0.2 = p(a ∩ b)/0.5 . . . . . . . . fill in the given values
0.2*0.5 = 0.1 = p(a ∩ b)

p(a ∩ b) = 0.1
5 0
3 years ago
Suppose you have the following recursion formula a1 = 1, a2 = 2, and an = a(n - 1)+ a(n - 2) for integers n ≥ 3. How would you d
Firlakuza [10]
\left\{\begin{array}{ccc}a_1=1\\a_2=2\\a_n=a_{n-1}+a_{n-2}&for\ n\geq3\end{array}\right\\\\a_3=a_{3-1}+a_{3-2}=a_2+a_1\to a_3=2+1=3\\\\a_4=a_{4-1}+a_{4-2}=a_3+a_2\to a_4=3+2=5\\\\a_5=a_{5-1}+a_{5-2}=a_4+a_3\to a_5=5+3=8\\\vdots
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine which statements are true in the set of real numbers3. (Select all that apply.) (a) Two lines parallel to a third line
    7·1 answer
  • Find the derivative of f(x) = 4 divided by x at x = 2.
    7·2 answers
  • How many pints are equivalent to 3 gallons?
    6·2 answers
  • What expression can be modeled using the number line?
    10·1 answer
  • jeff's trip will cost 9$ if he has 2 attendees at the conference.If there are 18 attendees,how much will the trip cost jeff​
    6·1 answer
  • Which is the largest fraction? 3/4, 2/3, 4/6, 8/12
    12·1 answer
  • PLEASE WILL GIVE BRAINLIEST! IF YOU ARE A SPAMMER OR YOU GIVE LINKS I WILL BLOCK AND REPORT YOU! PLEASE HELP! GIVING BRAINLIEST
    5·1 answer
  • 3) The school that Jill goes to is selling tickets to a fall musical. On the first day of ticket sales the
    12·1 answer
  • What degree does the polynomial 9x6y5-7x4y3+3xy4
    10·1 answer
  • Please answer this question.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!