1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
3 years ago
13

A 2-gallon bucket of paint costs $58.24. What is the price per cup? Hehe pleaseee .

Mathematics
1 answer:
mina [271]3 years ago
8 0

Answer:

$1.82 per cup

Step-by-step explanation:

REMEMBER:16cups per gallon

2 x 16 = 32

58.24 divided by 32 = 1.82

You might be interested in
How do I solve this? can someone please help? thank you! y=3x+4 y=x-2 ​
Alecsey [184]

Answer:

Step-by-step explanation:

y = 3x+4 and y = x-2

3x+4 = x-2

2x+4 = -2

2x = -6

x = -3

y = -3 -2 = -5

8 0
3 years ago
5-a/8=4/7 solve for a show your work
timama [110]
Subtract 5 from both sides
a/-8 = 4/7 - 5

simplify 4/7 - 5 to 31/-7
a/-8 = 31/-7

multiply both sides by 8 
-a = 31/-7 x 8

simplify 31/7 x 8 to 248/7
-a = 248/7

multiply both sides by -1.
The answer is a = 248/7

The words are the explanations of the steps and the dark bolded words are the work shown for each step.
6 0
3 years ago
26 - (2c + 4) = 2(C+6) +C<br> what is c
Zigmanuir [339]

Answer:

c = 2

Step-by-step explanation:

26 - (2c + 4) = 2(c+6) + c

26 - 2c + 4 = 2c + 12 + c

26 - 4 - 12 = 2c + 2c + c

10 = 5c

2 = c

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing value ​
lapo4ka [179]

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

since the answer is positive, we need a negative number, if we use -10,two negatives makes a positive, so it becomes

-8 +10=2

4 0
4 years ago
How to simplify 7 8/45
steposvetlana [31]

Answer: Answer

Step-by-step explanation: What do you mean by simplify?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Charles is planning his son's birthday party and has a budget of $100. The Go Cart Corral charges $8 per child. How many childre
    14·2 answers
  • Kevin is trying to find a brown sock in his drawer. He has 16 white socks, 4 brown socks, and 6 black socks. What is the probabi
    12·1 answer
  • 4,378 divided by 15help
    9·2 answers
  • What is the simplified form of x + 3/3 + x + 6/3
    7·2 answers
  • A store owner purchases thirty 75-watt light bulbs and 40 fluorescent light bulbs for a total cost of $95. A second purchase, at
    5·1 answer
  • What is the number that is two more than one-tenth of one-fifth of one-tenth of 2,000​
    15·1 answer
  • Point B lies between A and C. If AB = 15 units and AC = 50 units, what is the length of BC?
    14·1 answer
  • West ridge highschool is holding an honor roll banquet. It costs $95 to rent the cafeteria plus $13 for each person attending th
    5·1 answer
  • There are 5 kids who want to start a game of Red Rover. Then 12 more kids come to play. If there are 2 teams in Red Rover, which
    9·2 answers
  • Help ASAP its due today!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!