1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
2 years ago
15

A paper company needs to ship paper to a large printing business. The a paper will be

Mathematics
1 answer:
eimsori [14]2 years ago
8 0

Given :

A paper company needs to ship paper to a large printing business.

The paper will be shipped in small boxes and large boxes.

Each small box of paper weighs 50 pounds and each large box of paper weighs 80 pounds. A total of 19 boxes of paper were shipped weighing 1280 pounds altogether.

Find :

Determine the number of small boxes shipped and the number of large boxes shipped.

Calculations :

Let "S" be small boxes and "L" be large boxes.

Small box + Large box = 19

50S + 80L = 1280

→ 5S + 8L = 128

→ 5 (19 - L) + 8L = 128

→ 3L = 128 - 95

→ L = 33/3

→ L = 11ㅤㅤ

Finding the small box:

→ S = 19 - L

→ S = 19 - 11

→ S = 8

Therefore ,

Large boxes = 11.

Small boxes = 8.

orrrrrr

The number of small boxes is 8 and that of the large boxes is 11.

Step-by-step explanation:

Each small box of paper weighs 50 pounds and each large box of paper

weighs 80 pounds. A total of 19 boxes of paper were shipped weighing 1280 pounds altogether.

Let there are x small boxes and y large boxes.

Then,

x + y = 19 ............ (1) and

50x + 80y = 1280

⇒ 5x + 8y = 128 ............... (2)

Now, solving equations (1) and (2) we get,

5( 19 - y) + 8y = 128

⇒ 3y = 128 - 95 = 33

⇒ y = 11

Now, from equation (1) we get, x = 19 - y = 19 - 11 = 8

Therefore, the number of small boxes is 8 and that of the large boxes is 11. (Answer)

You might be interested in
Sheila bought some rose plants and sunflower plants.There were 35 rose plants than sunflower plants.If the ratio of the rose pla
DENIUS [597]
So assuming that youmeans there were 35 MORE rose plants than sunflower seeds, then

Rose:Sunflower =8:3

rose=sunflower+35
therefor

8 units=rose
3 units=sunflowers

rose-35=sunflower
8unit-35=3unit
5unit-35=0
5unit=35
therefor
35=5unit
divide by 5
7=1unit


so 8 units of roses

7 times 8=56

3 units of sunflowers
3 times 7=21

rose=56
sunflower=21
6 0
3 years ago
What is 5(x+10)+x simplified
vova2212 [387]
5x + 50 +x
= 5x*2( square ) + 50
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 7 pounds of trail mix and 9 pounds of jelly beans, the total cost is
Vlad [161]

Answer:

The cost for each pound of trail mix is $ 1.75 and each pound of jelly beans is $ 2.75.

Step-by-step explanation:

Let each pound of trail mix cost x dollars and each pound of jelly beans cost y dollars.

Given:

7 pounds of trail mix and 9 pounds of jelly beans cost $ 37.

So, 7x+9y=37--------------- 1

Also, 5 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans cost $ 17.

So, 5x +3y=17--------------- 2

Multiplying equation 2 by -3, we get

(5x +3y=17)\times -3\\-15x-9y=-51-------- 3

Now, adding equations 1 and 3, we get

7x+9y-15x-9y=37-51\\7x-15x=-14\\-8x=-14\\x=\frac{-14}{-8}=\$1.75

Now, plug in x=1.75 in equation 1 and solve for y.

7(1.75)+9y=37\\12.25+9y=37\\9y=37-12.25\\9y=24.75\\y=\frac{24.75}{9}\\ y=\$2.75

Therefore, the cost for each pound of trail mix is $ 1.75 and each pound of jelly beans is $ 2.75.

7 0
3 years ago
Add the following values.<br> (2.1 × 1016) + (3.2 × 1015)
qwelly [4]

Answer:

5381.6

Step-by-step explanation:

(2.1 × 1016) + (3.2 × 1015)

= 5381.6

8 0
2 years ago
3 1 - 2.6<br>________<br>0.05<br>​
olya-2409 [2.1K]

Work:

\frac{31 - 2.6}{0.05}

\frac{28.4}{0.05}

Answer:

567. \frac{}{9}

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A wall is 4 m by 3 m. Which is the correct unit of measurement to use when figuring out how much paint to buy to cover the wall?
    12·1 answer
  • Square root of 13+29
    14·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • The drawing has a scale of 2/5in = 4ft. What is the actual length of a bus
    15·1 answer
  • Algebra 1
    15·1 answer
  • What is the distance formula?
    10·2 answers
  • Clara baked a sheet cake with a length of 0.5 meters. She covered the cake in small 1 frosting polka dots that are the length of
    6·1 answer
  • Janeece built a rectangular garden bed that was 14
    5·1 answer
  • The sum of three consecutive numbers is 84. What is the largest of these numbers?
    10·1 answer
  • Geometry: complete this proof of theorem 14, ASAP!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!