1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
3 years ago
10

The unit rate for 5.99 for 13 Ib

Mathematics
2 answers:
Anit [1.1K]3 years ago
6 0

Answer:

0.46

Step-by-step explanation:

satela [25.4K]3 years ago
6 0

Answer:

$0.46

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you have to divide, so our equation is:

5.99 ÷ 13 = 0.46 (rounded)

So the unit rate of 5.99:13 is 0.46:1

You might be interested in
-7=9+c/5 what's the value of c ​
Eduardwww [97]

Answer:

C = -80

Step-by-step explanation:

Solve for c by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Oooo THAT OCH IN CASE A8 20 3
vagabundo [1.1K]

49/60 - 3/20 = (49 - 3(3))/60 = (49 - 9)/60 = 40/60 = 4/6 = 2/3

undefined

Answer:

2/3

3 0
1 year ago
How to do this problem​
Mumz [18]

Answer:

y = 3/2x -14

Step-by-step explanation:

do the inverse of -2/3 what is 3/2

and now sole the equation of y+8 = 3/2(x-4)

distribute 3/2 ---> y+8 = 3/2x - 8

subtract 8 from both sided getting you y=3/2x-14

7 0
3 years ago
When these data are graphed on a coordinate grid, the points all lie on the same line. What are the slope and y-intercept of thi
Deffense [45]

Answer:

I know this is late but here

Slope = -1/25, y-intercept = 15

I can’t really explain it though

6 0
3 years ago
Help I really need help
mylen [45]
Ok well I will send it you your phone number I can text
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • After a 90% reduction, you purchase a new soft drink machine on sale for 56$. What was the original price of the soft drink mach
    9·1 answer
  • Sketch the graph of the function f(x) = x + |x|.
    5·1 answer
  • What is the answer to (8x+5)^2=63? I've been stuck on this problem for about 10 minutes now.
    13·1 answer
  • Hahaha help plz i am watching you
    5·2 answers
  • At a popular arcade, Lana bought a game card worth 135 game credits. Lana and a friend used the card to play Flappy Fish, a game
    14·2 answers
  • -2 (x - 8) + 4x= -12 what is X equals to ?
    11·2 answers
  • you are selling snacks at the border trade fair. you are selling nachos and lemonade. each nachos costs $2.50 and each lemonade
    7·1 answer
  • −13.9+ 12.8b =−13.3<br> Please need help.
    14·2 answers
  • 7d+5−4d simplify the expression
    11·1 answer
  • Use the change of base formula to compute log1/4 6. Round your answer to the nearest thousandth.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!