1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
7

Choose all of the equations that are equivalent to 8k = 20. 8k – 4 = 20 + 4 8k ÷ 4 = 20 ÷ 4 8k × 3 = 20 × 3 8k + 10 = 20 + 10 8k

× 5 = 20 ÷ 5 Help my mind is just blank.
Mathematics
1 answer:
Aleksandr-060686 [28]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Here is a list of the ingredients needed to make scones for 4 people.
Amiraneli [1.4K]

Answer:

She will need 350ml of milk



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! 50 points!
german

Answer:

12 units right

17 1/2 units up  

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A nursery sells plants in flats. There are 6 plants in each tray. Each flat has six trays. The nursery sold 18 flats on Saturday
marshall27 [118]

For this case we have to:

There are 6 plants per tray.

There are 6 trays for each flat, so for each flat there are 6 * 6 = 36 plants.

Saturday day:18 flat * 36 plants = 648

Thus, on Saturday they sold 648 plants.

Sunday: 21 flat * 36plants = 756

Thus, on Saturday they sold 756 plants.

Thus, in total 648 +756 = 1404plants were sold.

Answer:

648 +756 = 1404 plants were sold.

3 0
3 years ago
What is the simplest form of ^4sqrt324x^6y^8
svetlana [45]

\rm{\green{Answer \: is:-}}

3xy \sqrt[24]{ {4x}^{2} }(3xy^2 4 sqrt 4x^2)

Step-by-step explanation:

<h3>Hope it's helpful to you</h3>
3 0
2 years ago
Easy one - giving brainly - show work.<br>you can do any of the 3, i don't mind.​
Murrr4er [49]

Answer:

A

Total before tax: $118

Total after tax: $102.66

Step-by-step explanation:

For A, we add the cost of the shirt and jeans to get the total before tax.

$39.20 + $79.80 = $118.00

For the total, after 13% we see how much 1% is.

1% of $118 is $1.18

$1.18 * 13 = $15.34.

$118 - $15.34 = $102.66

Hope this helped! Have a nice day :)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Merlin wants to make more money selling fake beards this month than he did last month. All black beards in his shop cost the sam
    13·2 answers
  • a chessboard has 64 squares at a chess tournament 84 were used how many squares are there on 84 chessboards
    11·2 answers
  • How to add a + b using 45a +90b
    5·1 answer
  • Example of inverse operation
    5·1 answer
  • Find the values of cosΘ and tanΘ, given that sinΘ = 8/9 and Θ is in quadrant I
    6·1 answer
  • Find the value of x that will make L||M. <br> Please help me on this one!!!!!!! I need this done.
    9·2 answers
  • Need help/easy, please help
    11·2 answers
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
  • What are the order of operations
    9·2 answers
  • Write in terms of inequalities: (-13,4]
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!