1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
2 years ago
6

Rewrite the expression in distributive property 8(2m+1)

Mathematics
2 answers:
Svetradugi [14.3K]2 years ago
5 0

Answer:

16m+8

Step-by-step explanation:

You just have to split up what's in the parentheses

so first do

8 times 2 times m

that equals 16m

then do

8 times 1

that equals 8

and then add them together again

16m+8

Luden [163]2 years ago
4 0
I don’t know the answer to this question I just needed the point so
You might be interested in
If x is a number that is 7 more than y, how do you express x as a function of y?
Tomtit [17]

Answer:

y = x - 7

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
HELP<br>8 Prove that 8^6+4^11 is divisible by 17. Answer __*17
Marina CMI [18]

Answer:

<u>262,144</u> goes in the blank

Step-by-step explanation:

8^6 = 262,144

4^11 = 4,194,304

4,194,304 + 262,144 = 4,456,448

4,456,448 ÷ 17 = 262,144

8 0
2 years ago
Rebecca went on a 240 mile trip to a soccer game. On the way back, due to road construction she had to drive 12 miles per hour s
AlladinOne [14]

Answer:

20mph

Step-by-step explanation:

because you have to divide 240 by 12 and the answer is 20

8 0
2 years ago
Walter has 1/4 of a yard of string. He used 3/5 of it on a school project. How much string did he use?
zalisa [80]

Answer:

3/20 or .15

Step-by-step explanation:

You need to find 3/5 of 1/4, so you need to multiply

3/5*1/4= 3/20

3/20 or .15

3 0
3 years ago
A. Lily paid $6 for 3/8 lb of nuts. <br> What is the unit rate as complex fraction (simplify)
SashulF [63]

Answer:

Ib = $16 per lb

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • kendra needs 1/3 cup of nuts for a cake she ia baking .if she had 8 cups of nuts how many cakes could she make
    14·1 answer
  • How do I write 770,070 in expanded form
    8·1 answer
  • A map of a city shaped like a rectangle is given below on a grid. In 2012, there were 570 people per square kilometer) living in
    10·1 answer
  • Helppp with those two I and j
    6·1 answer
  • For how many weeks would the class need ti sell cookies in order to earn $5000
    12·1 answer
  • Which of the following statements is true for the logistic differential equation?
    14·1 answer
  • Which graph represents the relationship between the x-values and the y-values in the equation y = 3x + 2?
    9·1 answer
  • What is the measure of angle y?
    5·2 answers
  • Mary has $15.00 in her bank account. Annabelle has -$3.00 in her bank account. How much money do the two girls have in their acc
    11·1 answer
  • For what values of x and y is
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!