1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
8

HELPPPPP PLS ILL GOVE THE BRAINLIEST ANSWER !! just help asap !!

Mathematics
2 answers:
Elanso [62]3 years ago
8 0

answer is 4√2

because, using pythagoras theorem

x² = 4² + 4²

x² = 16 + 16

x² = 32

x = √32

x = √(16 × 2)

x = √16 × √2

x = 4 × √2

x = 4√2

german3 years ago
3 0
The answer is 4/2 hope that helps
You might be interested in
Someone buys 4 drinks and 2 sandwiches that equals them $32.50. Each drink is $3.50 more than popcorn. How much does each drink
MAVERICK [17]

Answer:

The cost of each drink is $6.58

Step-by-step explanation:

<u><em>The correct question is</em></u>

Someone buys 4 drinks and 2 popcorn and spent a total of $32.50. Each drink is $3.50 more than a popcorn. How much does each drink cost?

Let

x ----> the cost of each drink

y ----> the cost of each popcorn

so

4x+2y=32.50 ----> equation A

x=y+3.50

isolate the variable y

y=x-3.50 ----> equation B

Solve the system by substitution

substitute equation B in equation A

4x+2(x-3.50)=32.50

solve for x

4x+2x-7=32.50\\6x=32.50+7\\6x=39.50\\x=6.58

therefore

The cost of each drink is $6.58

8 0
3 years ago
QUICKEST ANSWER BRAINLIEST CORRECT AND A FOLLOW<br><br>answer the 3 questions ​
Verdich [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

1=no

the rest are pretty easy, all you do is plug in your (x.y)-->x+y=?

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help please Solving Systems Using Inspection
Kamila [148]
The lines appear to be parallel. We can check this out by examining the
two equations, and we see that sure enough, both lines have the same
slope (1/2) so they're definitely parallel.  Parallel lines never intersect,
so this pair of equations has NO solutions.  NONE.  Zero. Bubkes. Nada.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please solve this equation 916 1/10 x 4 =
Mrac [35]
3664.4 is the answer.
3 0
3 years ago
4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
solmaris [256]
0.39 dollars per pound
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If mAD=85 degrees and mBC=31 degrees find the value
    14·1 answer
  • A parka that sold for 65 dollars is marked up to 70.20 what is the percent of markup
    12·2 answers
  • Imagine your friend's cousin writes a rebuttal argument to her claim in favor of teens owning smartphones. Read his argument exc
    8·1 answer
  • The angle ____ is the smallest positive coterminal angle with 915 degrees
    10·1 answer
  • What is the amplitude of the sinusoid's graph? Y = -5sin4x
    11·2 answers
  • Determine if the three side lengths given can create a triangle or not. Prove it by working out the inequality.
    14·1 answer
  • 3 tacos for $9.00 is a better deal than 4 tacos for $11.99<br> A) True<br> B<br> False
    10·2 answers
  • Oatmeal is packaged in a right circular cylindrical container that has a radius of 7 centimeters and a height of 16 centimeters.
    7·1 answer
  • Does anyone else need to do Ed.genuity?
    6·1 answer
  • A recent poll in your state shows that 25% of the vehicles are SUV’s and 10% are trucks. The pill counted 5 million SUV’s. How m
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!