1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
3 years ago
7

Select the correct answer.

Mathematics
2 answers:
Lapatulllka [165]3 years ago
8 0

Answer:

  • f(x) = 3x - 14

Step-by-step explanation:

<u>Given sequence: </u>

  • -11, -8, -5, -2, 1, . . .

This is an AP with first term of - 11 and common difference of 3

<u>As an AP it is linear function with points </u>

  • (1, -11), (2, -8), ...

<u>We can define slope as m = 3 and y-intercept as (0, -14) so the function is:</u>

  • f(x) = 3x - 14
alexandr1967 [171]3 years ago
3 0

Answer:      = 3x - 14

Given sequence:

   -11, -8, -5, -2, 1, . . .

11 and a common difference of 3

it is a linear function with points

   (1, -11),

(2, -8), ...

3 and y-intercept as (0, -14) so the function is:

   f(x) = 3x - 14

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Need Help!!!! Please!!! Explain!!!! Don't Understand!!!
Arturiano [62]

90  it is a right tranigle

6 0
3 years ago
If product is addition and factor is to multiply then what is division
harina [27]
 Quotient:  The answer to a division problem
8 0
3 years ago
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5.30 for 1 apple and 1 orange. They also need $7.30 for
Aneli [31]

Answer:

A fruit stand has to decide what to charge for their produce.

They need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange.

They also need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges.

TO DETERMINE

To put this information into a system of linear equations.

TO find a unique price for an apple and an orange

EVALUATION

Let the price of an apple = x and price of an orange = y

So From the first condition that they need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange we get

\sf{x + y = 5.30}x+y=5.30 - - - - Equation 1

Again from second condition that they need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges we get

\sf{x + 2y = 7.30}x+2y=7.30 - - - - Equation 2

So the required Set of linear equations are

x + y = 5.30

x + 2y = 7.30

Equation (2) - Equation (1) we get

y = 2

From Equation (1) we get

x = 5.30 - 2 = 3.30

Hence price of an apple = $ 3.30

The price of an orange = $ 2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate –10 • x • 5 when x = –1.<br><br><br> –50<br><br><br> –15<br><br><br> 6<br><br><br> 50
Rudiy27
The answer is 50 ! :-)
4 0
2 years ago
Answer number 10 please thank you
galina1969 [7]

Answer:

35%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • HURRRRRRYYYYYYY 1 QUESTION EXPERTS/ACE HELP QUICK!!!!!
    9·2 answers
  • What is the solution to –30 + k = 9?
    15·2 answers
  • ''Lines are parallel to each other if they intersect''
    11·1 answer
  • Please respond quickly thanks
    11·1 answer
  • What is formula of x+y.
    11·1 answer
  • ralph has bought a variety of 35 donuts. one type costed $2.35 per donut while the other costed 1.75 per donut. he spent $69.05.
    14·1 answer
  • Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply.
    7·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • What would the measurements be for a cylinder with a surface area of 250.95?
    12·1 answer
  • What is the result of M x H?????
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!