1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
5

Need help with 3x + 4xwill mark branlist​

Mathematics
2 answers:
AnnZ [28]3 years ago
8 0
It is 7x (variable remains the same!)
vazorg [7]3 years ago
3 0

Answer:

That's 7x

Step-by-step explanation:

Since the two have the exponent x then you can just add. <3

You might be interested in
Rectangular field that measure 2 feet by 18 inches
UkoKoshka [18]

Answer:

432 square inches

Step-by-step explanation:

thats the area, perimiter is 84 inches

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A square + b square =
dmitriy555 [2]

c square


its making me write 20 more characters

ignore this

the answer is c squared

                                         

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve. 164+56-[3+4+1]=
alukav5142 [94]
<span>164+56-[3+4+1]=

= 164 + 56 - 8

= 212

Have a nice days...........
</span>
3 0
2 years ago
These graphs depict the price and output levels of apples under perfect competition and monopoly market structures. what is the
Ksivusya [100]

The extra amount that Mary would pay for apples under a monopoly instead of perfect competition is B. $3

<h3>Calculations and Parameters:</h3>

From the complete information,

There are images of the prices that can be gotten under a monopoly and the ones that can be gotten in a perfect competition by Mary.

The marginal cost which is graphed against the pound of apples and the price shows Mary would pay $15 and the marginal revenue shows that Mary would pay $12.

Hence, the difference between them, which is the extra amount to be paid would be $15-$12

=$3

Read more about perfect competition here:

brainly.com/question/3914700

#SPJ4

6 0
2 years ago
Simone bought 3.42 pounds of green apples and 2.19 of red apples.She used 3 pounds to make a pie.How many pounds of apples are l
Dima020 [189]
Well, since she bought 3.42 pounds of green apples, then you can subtract 3 lbs off of that, so she bought .42 lbs of green apples, and 2.19 lbs red apples
So now, you just need to add .42 and 2.19
.42 + 2.19 = 2.61, so she has 2.61 lbs of apples left
Hope this helped!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Cookies are on sale! Today each cookie costs $0.75 less than the normal price. Right now if you buy 7 of them it will only cost
    13·1 answer
  • What is the average of 36 and 83 ?
    13·2 answers
  • A regular octagon has a perimeter of 48 cm. What is the length of each side?
    15·2 answers
  • Can someone help with this question? I only have 1 answer choice left
    7·1 answer
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • Plssss help quick will mark brainliest
    7·1 answer
  • Integer x is evenly divisible by 3. Which expression below is also evenly divisible by 3?
    10·1 answer
  • There are 500 seats on a plane flying to San Francisco. 20% of the seats are next to a window. How many of the seats are next to
    15·1 answer
  • Solve the equation for x. 2x-3+2y^2=41
    15·2 answers
  • A Zoo Has a Elephant to giraffe ratio of 1 to 5. There are 18 Total animals. How many are giraffes? (Please Answer Quickly i rea
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!