1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
2 years ago
15

Vincent has the following data:

Mathematics
1 answer:
Igoryamba2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

it is 18 because 18 is greater than 17 and my aunt is a teacher and told me the answer

You might be interested in
Mr.Clark shared a quantity of mangoes among his 3 sons,Drake,Rafael and John in a ratio of 3:2:4 respectively. Drake received 63
Firlakuza [10]

Drake: 63 Mangoes

Rafael: 42 Mangoes

John: 84 Mangoes

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me asap!!!!!!! please!!!
Alex_Xolod [135]

Answer:

  see attachment

Step-by-step explanation:

The applicable property of exponents is ...

\sqrt[n]{x^m}=x^{\frac{m}{n}}

The 4th selection uses this property directly. The 3rd selection uses the property

(a^b)^c=a^{bc}

to show that the cubes of the two expressions are equivalent. Since all the numbers involved are real numbers, this is equivalent to showing the expressions equivalent.

6 0
3 years ago
Distribute -(6 - 4p) TWELVE POINTS FOR YOUR ANSWER!!
storchak [24]

Answer:

-6+4p

Step-by-step explanation:

-(6-4p)

-1(6-4p)

-1*6=-6

-1*-4p=4p

-6+4p

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help will give 50points
Lady bird [3.3K]

Answer:

its 10...

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A health food store sells a mixture of raisins and roasted nuts.
murzikaleks [220]

Answer:

Raisins = 25 kg

Nuts = 15 kg

Step-by-step explanation:

Given that:

Kilograms of snack to be made = 40 kg

Price per kg would be $4.75kg.

Price of 40 kg would be = 4.75 * 40 = $190

Let,

x be the kilograms of raisins

y be the kilograms of nuts

According to given statement;

x+y=40        Eqn 1

4.00x+6.00y=190      Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 4

4(x+y=40)

4x+4y=160    Eqn 3

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

(4x+6y)-(4x+4y)=190-160

4x+6y-4x-4y=30

2y=30

Dividing both sides by 2

\frac{2y}{2}=\frac{30}{2}\\y=15

Putting y=15 in Eqn 1

x+15=40

x=40-15

x=25

Hence,

Raisins = 25 kg

Nuts = 15 kg

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The degree of the polynomial function f(x) is 4. The roots of the equation f(x)=0 are −2, −1, 1 and 3.
    11·1 answer
  • How to find mode od the grouped data
    8·1 answer
  • 1. James buys a video game for his Xbox for $49.99, a controller for $34.95, and a walk through manual for $19.99. The sales tax
    11·2 answers
  • 2x-5y=11 and 4x+10=18 solve each system by elimination
    6·1 answer
  • PLease help asap I will give 5 stars please help
    9·1 answer
  • Write context for 0.60x = 450
    11·1 answer
  • What is the mean for the data set, to the nearest whole number? 8.5 10 8 9 I need help
    9·1 answer
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
  • Keisha's suitcase weighs 51.4 pounds. Which statement is not true?
    7·1 answer
  • I need helpppppopppppp
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!