1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
6

The angles listed from largest to smallest are __________________

Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
7 0

Answer:

B, A, C

Step-by-step explanation:

That's a 30-60-90 triangle.

You might be interested in
A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and w
Elanso [62]

Answer:

The regular size is more economical.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:

\frac{\$2.50}{3.2}=\$0.78

Therefore, the cost of one ounce is $0.78.

A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:

\frac{\$1}{1.2}=\$0.833

Therefore, the cost of one ounce is $0.833.

From the above calculation we can observe that regular tube toothpaste price is better buy.

Now find the percent as shown:

Firs find the difference

$0.83-$0.78 = $0.05

Therefore,

\frac{0.05}{0.78}\times 100\approx 6.41

Hence, regular tube is 6.41% less costly as compare to travel size.

3 0
3 years ago
May and Ellie collected data for 75 graphs, recording whether the graphs were increasing or decreasing, and whether or not they
m_a_m_a [10]

Answer:

What are you gonna do is across the x

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this question
Vera_Pavlovna [14]
This would be the equation:

Y= 5/2x+5

I hope I've helped!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Snow White has 30 apples . She gave 6 apples to the prince and 21 apples to her seven dwarfs. Find the percentage of apples Snow
motikmotik
She has 3 apples left
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is The equation of a vertical line passing through the point (-5,-1)
mihalych1998 [28]
The equation of a vertical line passing through the point (-5,-1) is x = -5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • walt is mixing fruit punch for a party. he combines 1 gallon 2 quarts 3 pints of orange juice, 1 gallon 3 quarts 7 pints of pine
    12·2 answers
  • Use Lagrange multipliers to find the maximum and minimum values of the function subject to the given constraint. (If a value doe
    12·1 answer
  • A political analyst conducted an observational study in
    6·1 answer
  • What are coordinates of point j?
    9·2 answers
  • When I have walked 20% of the way to school, I have 1200 metres more to walk than when I have 20% of the walk remaining.
    5·1 answer
  • Jamie had seven posters, but only three could fit on his closet door. How many different ways can he arrange the three posters o
    5·1 answer
  • ASAP question in the picture
    13·1 answer
  • Find the total value of the investment after the time given
    5·1 answer
  • Are 9x and 1 like terms?
    13·2 answers
  • Please I need the answers now​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!