1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
7

Evaluate the expression, 7x+8(x-3). Assume that x=4.

Mathematics
1 answer:
NNADVOKAT [17]3 years ago
8 0

Answer:

if x was 4 then the answer would be 36.

Step-by-step explanation:

28+8(4−3)

=28+(8)(1)

=28+8

=36

You might be interested in
887 is what percent of 4132
hodyreva [135]

Answer:

21.46 or 21.5

Step-by-step explanation:

To find the answer to this problem you must divide 877 by 4132, which gets you 0.2146. Then you multiply this answer by 100 to find the percentage; which in this case is 21.46, or 21.5 if you are rounding up. I hope my answer helped you!

7 0
2 years ago
Hellpppppppppppppppp memeeeeeeeee
blondinia [14]

Answer:

S

R

T

P

Q

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Help me answer pls :)<br><br><br> what is the value of y when x=43
Leona [35]

Answer:

87

Step-by-step explanation:

f(x) = 2x+1

6 0
3 years ago
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
vitfil [10]

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

8 0
3 years ago
What is equivalent to 2x^2+9x+9
melamori03 [73]

(2x + 3) • (x + 3)

2x • x = 2x^2

2x • 3 = 6x

3 • x = 3x

3 • 3 = 9

6x and 3x combine to get 9x, which when all written out is equal to your original trinomial.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • You have had your eye on an outfit at the mall for the last month. It costs $115.78. Yesterday it went on sale for 30% off. If y
    10·2 answers
  • A company rents water tanks shaped like cylinders. Each tank has a radius of 3 feet and a height of 2 feet. The cost is $4 per c
    6·1 answer
  • What is the slope of this line?
    9·1 answer
  • I need help asap ;u;
    8·1 answer
  • Need some help with this question please.
    12·1 answer
  • What is true about rational numbers
    14·1 answer
  • Can somebody help me
    7·2 answers
  • Please help me answer this for me please
    10·1 answer
  • PLEASEE I NEEDD HELP- 30 points.. I need the answers for 4,5,6,7 and 8!! WILL MARK BRAINLEST
    10·1 answer
  • PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST I NEED A DOUBLE CHECK THANKS
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!