1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
12

5208 divided by 4 in long division

Mathematics
1 answer:
Veronika [31]3 years ago
4 0

Answer:

 1 3 0 2

4 5 2 0 8

− 4      

 1 2    

− 1 2    

   0 0  

 −   0  

     0 8

   −   8

       0

Step-by-step explanation:


You might be interested in
30 &gt; -6(2X +3)<br> show me how to solve
MA_775_DIABLO [31]
<h3><u>x > -4 is the solution to this inequality.</u></h3>

30 > -6(2x + 3)

Distributive property.

30 > -12x - 18

Add 18 to both sides.

48 > -12x

Divide both sides by -12.

(Because we're dividing by a negative, the inequality sign flips.)

<h3><u>4- < x</u></h3>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the length of the third side of the window frame below?
alexdok [17]

Answer:

The answer is, D. 20 inches

hope this helps :)

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.<br> Which of the following sets of ordered pairs represents a function?
iogann1982 [59]

Answer: {(-8, -14), (-7,-12), (-6,-10), (-5,-8)}

Step-by-step explanation: A function is a relation in which each x-coordinate corresponds to exactly one y-coordinate.

In the relations show here, notice that the first set

of ordered pairs is the only set where each x-coordinate

appears once with a different y-coordinate.

In the other ordered pairs, there is an x-coordinate that appears more

than once and it corresponds to a different y-coordinate.

For example, in the second relation,

the x-coordinate -9 appears twice.

In one case, -9 corresponds to -12 and

in the other case, it corresponds to -8.

So, this is not a function.

3 0
4 years ago
Devon and his friends bought strawberry wafers for $3 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spen
Irina-Kira [14]
Hi there!

PART A:
The system of equations we would use would be:
x + y = 22 (amount of items)
3x + 1y = 30 (cost)

Variables:
x = the amount of strawberry wafers bought at the price of $3
y = the amount of chocolate wafers bought at the price of $1

PART B:
To solve, we'll use substitution because we can easily isolate a variable using the first equation.

Work:
x + y = 22 (first equation)
y = 22 - x (isolating a variable)
3x + 1y = 30 (second equation)
3x + (22 - x) = 30 (substituting into the second equation)
2x + 22 = 30 (simplifying)
2x = 8 (subtracting)
x = 4 strawberry wafers
4 + y = 22 (substituting x into the first equation to solve for y)
y = 18 chocolate wafers

ANSWER:
They bought 4 strawberry wafers and 18 chocolate wafers.

Hope this helps!! :)
If there's anything else that I can help you with, please let me know!
8 0
4 years ago
A pedestrian walks 7.4 kilometers west
attashe74 [19]

Answer: 11.8 km

Step-by-step explanation:

The resulting figure is a right angled triangle shown below

$$Apply the Pythagorean theorem to find out the magnitude of the resultant vector $A B$ in the triangle $A B C$ as follows -$$\begin{aligned}&A B^{2}=B C^{2}+C A^{2} \text { (Hypotenuse }{ }^{2}=\text { Base }^{2}+\text { Adjacent }^{2} \text { ) } \\&=7.4^{2}+9.2^{2} \\&=139.4 \\&A B=11.806777 \\&\quad A B \approx 11.8 \mathrm{~km} \text { (Rounded off to the nearest tenth) }\end{aligned}$$

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the product. Simplify your answer.
    14·2 answers
  • Please help me asap
    10·1 answer
  • A farmer had 140 eggs he sold 45% of them how many eggs did he sell
    6·2 answers
  • Please anwser this question 2c+2=6
    10·1 answer
  • How many units does x equal???
    5·2 answers
  • works as a florist and worked 12 hours last week and earned $98. At that rate, how much will she earn this weekend if she works
    8·1 answer
  • Five friends went to Madrid. The return flight was $25 more than the outgoing flight. Airport taxes were $21 for each flight for
    11·1 answer
  • -6+ (-20) + (-40) + 3d
    15·2 answers
  • THREE Sweet potatoes cost 1.35 what is the unit price?
    7·1 answer
  • Helpp me plzzzzzzzzzzz i need it right noww
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!