1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
3 years ago
13

Can someone pls help me will give BRAINLY if correct plz help ASAP

Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]3 years ago
6 0

Answer:

The prices increased from $220,000 to $245,000. Then I don't know the percentage.

Step-by-step explanation:

Ok, when you look at the prices, you see how there are lines in between, each like represents $5,000. So look at $210,000 to $230,000 each line would be starting at $210,000-$215,000-$220,000-$225,000-$230,000. So if you go to the point In-between $210,000 and $230,000, go straight down indicating that it is 2004. So when it says From 2004 to 2007, you have to put the prices as the answer for each of those two years.

You might be interested in
Ice Cream Scoops - In shops with lots of ice-cream flavors there are many different flavor combinations, even with only a 2-scoo
blondinia [14]

Answer:

The general formula that can be used to find the required combinations for n flavor ice-cream.

N_n = \frac{n(n+1)}{2}

For 10 ice-cream flavors

N_{10} = \frac{10(10+1)}{2}

N_{10} = 55

Step-by-step explanation:

Let V = Vanila, C = Chocolate, S = Strawberry, P = Pineapple, B = Berry

2 ice-cream flavor:

V, C

{V/V, V/C, C/C}

3 possible combinations

3 ice-cream flavor:

V, C, S

{V/V, V/C, V/S, C/S, C/C, S/S}

6 possible combinations

4 ice-cream flavor:

V, C, S, P

{V/V, V/C, V/S, V/P, C/S, C/P, S/P, C/C, S/S, P/P}

10 possible combinations

5 ice-cream flavor:

V, C, S, P, B

{V/V, V/C, V/S, V/P, V/B, C/S, C/P, C/B, S/P, S/B, P/B, C/C, S/S, P/P, B/B }

15 possible combinations

So we have a series of

3, 6, 10, 15...

This series is known as Triangular number series

1 + 2 = 3

1 + 2 + 3 = 6

1 + 2 + 3 + 4 = 10

1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 15

The general formula for this series is

N_n = \frac{n(n+1)}{2}

Using the above formula we can predict the number of 2-scoop combinations with 10 flavors.

N_{10} = \frac{10(10+1)}{2}

N_{10} = 55

Therefore, there are 55 different combinations of 2-scoop  with 10 flavors.

5 0
3 years ago
I'm not sure how to do these equations
Gennadij [26K]
\frac{x^2+4x+3}{x^2-4x-21} =  \frac{(x+3)(x+1)}{(x+3)(x-7)}  =  \frac{x+1}{x-7}
\frac{x^2+10x+16}{x^2+13x+40} =  \frac{(x+8)(x+2)}{(x+8)(x+5)} =  \frac{x+2}{x+5}
5 0
3 years ago
What is the solution to the equation -(5-(a+1))=9-(5-(2a-3))
olya-2409 [2.1K]
You are welcome
---------------------------

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really don’t understand this
Igoryamba

So you expect 16 people to come and estimate each person will eat 3 slices each. And each pizza has 12 slices. You would multiply 16 x 3 to figure out how many slices in total and get 48. 48 divided by 12, which is the amount of slices per pizza, equals 4. You should order 4 pizzas. Hope that helped, love!


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the width of a rectangle with an area of58in2 and a length of 10 inches??
Radda [10]
A=58 in^2
l= 10 in 

A = w*l

58 = w*10

w=58/10

w=5,8 in 

hope helped 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 373827+3562828
    12·2 answers
  • \frac{(2_1-4_{2}) ^{4} } {2}<br><br>I will give you brainliest
    5·1 answer
  • 7. What is the perimeter of a square with side<br>lengths of 4 inches?<br>​
    11·1 answer
  • What does number tripled mean? ?
    14·2 answers
  • At a banquet, the ratio of hot drinks to cold drinks was 5 to 3. A total of 400 drinks were served. How many were hot?
    11·1 answer
  • Write the slope-intercept of the equation of the line through the given point of (5, 0) with the slope 0.
    14·2 answers
  • Plz right answer=brainlyest
    12·1 answer
  • There are 65 people coming to your party and each person will need one cup. How many packages of cups should you buy if one pack
    7·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • Find the equation of a line parallel to y - 5x = 10 that passes through the point (3, 10). (answer in slope-intercept form)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!