1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Molodets [167]
2 years ago
9

Two grocery stores charge amounts for Henry’s favorite olives mangio’s pounds:3 4 5 6

Mathematics
1 answer:
NISA [10]2 years ago
8 0

Answer:

$6 per pound

Step-by-step explanation:

If you do 3 x 6 you get 1, 4 x 6 is 24, 5 x 6 is 30, 6 x 6 is 36. Those are the numbers that they cost. If this helped please consider giving it brainliest.

- •Trix•

( Yes I know my -•Trix• is not my user but its what I would change it to if I could but I can't)

You might be interested in
A scarf needs ¾ of a yard of fabric. How many scarves can be made from 9 yards of fabric?
marissa [1.9K]

Answer:

exactly 12 !

Step-by-step explanation:

3/4 is the length need, times 12, which is the end result of scarves, equals 9, the yards of fabric !!

3/4 x 12 = 9

i hope this helped!!!!

3 0
2 years ago
alice rode her bike the same number every day for 17 days she rode a tottle of 68miles during thes 17 days at this rate how mane
s344n2d4d5 [400]
4 miles!

68 divided by 17 = 4
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is one and one and a half hours more than 100 minutes or less than or equal to.
slavikrds [6]

Answer:

more than

Step-by-step explanation: less than because 60 + 90 = 150 and you said 1 hour plus 1 hour and a half so your answer is more than because 150 is more than 100

6 0
3 years ago
(2²)⁴ ∶ 2³ = <br> Ayudenme porfa
MatroZZZ [7]

Step-by-step explanation:

= ( {2}^{2})^{4}   \div  {2}^{3}

=  {2}^{2 \times 4}  \div  {2}^{3}

= {2}^{12}  \div  {2}^{3}

=  {2}^{12 - 3}

=  {2}^{9}

= 512

4 0
3 years ago
You are ordering pencils from Amazon for $3.50 each. Shipping costs an additional $2.99. This situation can be represented with
DENIUS [597]

Answer:

Y=total cost of purchasing the pencils

Step-by-step explanation:

Y=3.5x+2.99

Where,

Y=total cost of purchasing the pencils

3.5=price of each pencil

X= number of pencils bought

2.99= shipping cost

For instance, if you order for 5 pencils on Amazon, the total cost of purchasing it is

Y=$3.50(5)+$2.99

Y=$17.50+$2.99

Y=$20.49

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Q5 Q3.) How​ far, to the nearest​ foot, is the ship from the​ statue's base?
    7·1 answer
  • 150 between_and_ <br> Guess check
    10·1 answer
  • Distributive property of 6×83
    15·2 answers
  • Which of the following is the parent function of all absolute value functions?
    8·1 answer
  • Charlie's goal is to use less than 50 gallons of water per day. His water bill for the month showed that he used 1,524 gallons o
    9·1 answer
  • How much is 3×4+9÷6+44×77×777×00+9?​
    7·2 answers
  • Help please and thank you
    12·2 answers
  • Divide R2<br>848 in the ratio 3:5.​
    5·2 answers
  • suppose the z-score for gwen’s math act score is 1.2, what is the correct interpretation of this z-score?
    7·1 answer
  • ALGEBRAIC PROOF!!!! PLS HELP!!! The area of a rectangular blanket is 20 square feet. The blanket's length is (2x + 1) ft and the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!