1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
2 years ago
8

Holaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Mathematics
2 answers:
tino4ka555 [31]2 years ago
4 0

Answer:

HIIIIIIIIIIII

Step-by-step explanation:

slavikrds [6]2 years ago
3 0
HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
You might be interested in
3 coffees and 4 donuts cost $10.05. In the same cafeteria, 5 coffees and 7 donuts cost $17.15. How much do you have to pay for 4
MakcuM [25]

Answer

You need to pay $14.20 to get 4 coffees and 6 donuts.

Explanation

Let's say that the price of one coffee and x and the price of one donut is y.

In the first instance, 3x+4y=10.05.

In the second instance, 5x+7y=17.15.

You can use these equations to find the value of a coffee and the value of a donut.

We can find x and y using elimination. To do this, you should add or subtract one equation from another to "get rid" of a variable (I'll "get rid" of x). We can't just add or subtract the equations right now, since that wouldn't lead to 0x.

Multiply the first equation by 5, and the second equation by 3. After this, both equations will have 15x. Make sure to multiply each term by 5 and 3.

15x+20y=50.25. This means that 15 coffees and 20 donuts is $50.25.

15x+21y=51.45. This means that 15 coffees and 21 donuts is 51.45.

Now since there are an equal number of coffees, we can subtract these equations.

(15x+21y=51.45)-(15x+20y=50.25) equals y=1.20 (a donut costs $1.20).

Plug the price of the donut into y to find x; 3x+4(1.20)=10.05. The value of x is 1.75. The price of a coffee is 1.75.

You can multiply 1.75 by 4 to find the price of 4 coffees and 1.20 by 6 to find the price of 6 donuts.

1.75*4 is 7.00 and 1.20*6 is 7.20.

You can add those to find the total price; 7.00+7.20=14.20.

5 0
3 years ago
Plz help me well mark brainliest if you are correct!!.....
emmainna [20.7K]

Step-by-step explanation:

the base is 5unit and the height is 9unit

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
GUYS PLEASE HELP ME I AM SO CONFUSED AND IDK WHAT I AM DOING!!!
77julia77 [94]

Answer:

Help with what? Be specific

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alpha printing will make 400 brochures for $100. Omega printing will make 1,000 brochures for $100. How much money will you save
Dmitriy789 [7]

it is given in the question that

Alpha printing will make 400 brochures for $100. Omega printing will make 1,000 brochures for $100.

For Alpha, cost of 1 brochure is

= \frac{100}{400} = $0.25

For Omega,

Cost of 1 brochure is

= \frac{100}{1000} = 0.10

So choosing Omega printing, you will save

= 0.25-0.10 = $0.15

on each brochure .

6 0
3 years ago
Apple trees need to be planted in an orchard. The process takes two hours per tree. The orchard owner wants to find out how many
Mkey [24]

Answer:

Graph C. Hope this is correct!!!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to work the problem 66,253 divide 317
    15·1 answer
  • K + 1/3 = 5 1/8 . Please help
    14·1 answer
  • HELP HELP HELP thank you
    12·1 answer
  • Below are the supply and demand equations for stereo headphones in a certain market. In these equations, p represents price, D r
    14·2 answers
  • What is the unit rate of $46 for 5 toys
    8·1 answer
  • The table displays the number of butterflies collected in a sample over three years. What inferences can be made from the sample
    7·2 answers
  • I don’t understand this
    15·2 answers
  • How to solve this 4×5-45÷9
    7·2 answers
  • Please help me to get brainlest
    12·2 answers
  • I need to find the X pls help
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!