1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
3 years ago
9

Consider the line -6x-2y=-4.

Mathematics
1 answer:
Rzqust [24]3 years ago
3 0

Answer:

Parallel Slope: -3 Perpendicular Slope: 1/3

Step-by-step explanation:

First, solve for y to get the simplified equation for the line.

Once you solve, the equation should be y=-3x+2

Seeing this, we know that the slope of this line is -3. A line parallel will have the same slope as the original equation, and a line perpendicular will have a slope that is the opposite reciprocal.

Hope that helps!

You might be interested in
49/6 into a mixed number
mote1985 [20]
49/6 into a mixed number would be 8 1/6. This is because you would see how many times 6 can go into 49. Since 6 times 8= 48, you subtract that from 49. You are left with one. You put the number you multiplied 6 by as the whole number and the leftover one over six. I hope this helps!
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
36 is the same as _____ radians.
Over [174]
The formula is (degree)x(pi÷180)
36 x pi ÷ 180
0.63 rad
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is growth mindset? Describe growth mindset.
Nastasia [14]

Answer:

Growth Mindset: “In a growth mindset, people believe that their most basic abilities can be developed through dedication and hard work—brains and talent are just the starting point. This view creates a love of learning and a resilience that is essential for great accomplishment. In a growth mindset, people believe that their most basic abilities can be developed through dedication and hard work—brains and talent are just the starting point. This view creates a love of learning and a resilience that is essential for great accomplishment,” Dweck wrote.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Need help with this
Kruka [31]

Answer:

ask tiktok i recomend

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Zara filled up her car with 15 gallons of gas. If Zara paid $33.00, what was the price per gallon of gas?
djyliett [7]

Answer:

$2.20 per gallon.

Step-by-step explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Give the coordinates of the point located halfway between (2,1) and (2,4)
    12·1 answer
  • If a block of copper is 5 cm by 10 cm by 3 cm and has a mass of 1335 grams, what is the density of copper?
    15·2 answers
  • Which number(s) below belong to the solution set of the inequality? Check all that apply. 3x > 96 A. 32 B. 27 C. 11 D. 16 E.
    10·2 answers
  • here are 1515 people in an office with 55 different phone lines. If all the lines begin to ring at once, how many groups of 55 p
    10·1 answer
  • Write a polynomial equation in standard form with the following zeros<br><br> 4,9
    9·1 answer
  • Can you help me? The question is in the picture
    7·2 answers
  • Cecily’s teacher held a raffle. To win the raffle, a student has to pick a paper scroll with an integer written on it. The chart
    5·2 answers
  • Please help...<br><br> Will someone please help on the questions circled in black...
    7·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs 38.34. What is the unit price of the pairs of gloves?
    10·1 answer
  • Help help math math please pelsss
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!