Just divide the price by the amount
a) 11/26= $0.42 per pound
b) 33/8 = $4.13 per hour
Answer:
you have to set each factor to 0 and solve.
Step-by-step explanation:
Answer:
Vertex
Step-by-step explanation:
Brainliest?
Let p(x) be any polynomial of degree greater than or equal to one and let 'a' be any real number. If a polynomial p(x) is divided by x - a then the remainder is p(a). Hence by the remainder theorem, 0 is the remainder when x3 + 3x2 + 3x + 1 is divided by x + 1.