1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Deffense [45]
2 years ago
11

*UNIT RATE AND PROPORTIONS*

Mathematics
1 answer:
Advocard [28]2 years ago
3 0

Answer:

Unit rate is $7 per pound.

6 pounds will cost $42

You can buy 10 pounds for $70

Step-by-step explanation:

28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.

7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42

70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70

You might be interested in
36 into the ratio 5:4
Mrac [35]

Answer:

5/4 divided by 36?

= 5/144

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
W(n)=n-1; find w-(4)
loris [4]

Answer:5

Step-by-step explanation:

w(n)=4-1

=5

6 0
3 years ago
Evaluate:<br><br> -7 - (-8) + (-3) + 6 - 2<br><br> A) -2 <br> B) 0 <br> C) 1 <br> D) 2
Gala2k [10]

Answer:

D) 2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
DO NOT OVERLOOK THIS!!!!!!!!
zmey [24]
<h2>Answer:</h2>

<u>Area</u> = 2(1/2 × 5 × 5) + 20 × 10

= 2 × 12.5 + 200

= 25 + 200

= 225ft².

3 0
2 years ago
Solve the equation for a.
nataly862011 [7]

Answer:

a=-7.68

Step-by-step explanation:

3a+13.61=-9.43

               -13.61

_____________

               -23.04

3a=-23.04

-23.04/3= -7.68

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Lydia makes 10 pancakes she tops each pancake with for blueberries how many blueberries does Lydia use in all use the break apar
    13·1 answer
  • Can someone run the answers alot of points given
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME
    13·2 answers
  • Math pls pls help help no trolls i really need this grade​
    6·1 answer
  • Determine whether the three points are collinear:
    7·1 answer
  • Find the value of x
    12·1 answer
  • Can someone tell me how to do this? What’s the answer?? I have no idea please explain
    7·1 answer
  • I need to know this quickly please
    7·1 answer
  • your sister is selling girl scout cookies that cost $4.25 a box. your family bought 6 boxes. how many more boxes of cookies must
    12·1 answer
  • What is the expression in factored form?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!