1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
5

An inequality is shown.

Mathematics
1 answer:
melamori03 [73]3 years ago
8 0
Number 1 is b
Number 2 is a
Number 3 is b
I hope I helped you!
You might be interested in
An internet start-up predicts its revenue by a straight-line method with a slope of $7000 per month. In its 6 th month it had re
Margarita [4]
Given that the method of revenue calculation is straight line method, the equation modeling this will be given by:
y=mx+c
where:
m=slope
x=time
c=initial value.
 from our question:
slope,m=$7000
time=T
y(x)=R(t)
hence the formula after the sixth month will be:
R(t)=7000T+45000




5 0
3 years ago
Solve the following inequality: -20 &lt; 4 - 2x<br> A. 8 &gt;x<br> B. 8 C. 12 &gt; x<br> D. 12
Mama L [17]

Answer:

-20 < 4 - 2x (subtract 4 from both sides)

-24 < -2x (divide each side by -2)

12> x  (when you divide by a negative number, the inequality flips)

x< 12 ( I always put it so x is first)

so the answer is C

6 0
3 years ago
What is the area of the trapezoid shown? (1) angle a = 120 degrees (2) the perimeter of trapezoid abcd = 36?
Maurinko [17]
Not enough information to solve this
4 0
3 years ago
A leprechaun places a magic penny under a​ girl's pillow. The next night there are 2 magic pennies under her pillow. Each night
viktelen [127]

Answer:

$665.36

Step-by-step explanation:

2^16 or...

2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2 = 66536 pennies

3 0
3 years ago
Write an equation of the line below.
iVinArrow [24]

(0,-2)

(5,-7)

hope it helps u

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? <br>​
    10·1 answer
  • How do you divide mix numbers
    6·1 answer
  • A triangle with one angle that measures 122 is considered blank
    13·1 answer
  • Make X the subject of the formula y = ax + b
    11·1 answer
  • Algebra 2 homework help please!
    15·1 answer
  • I really need help on this question please
    10·1 answer
  • Please find the median!!!<br><br> will give brainliest!!!
    8·2 answers
  • The circle graph shows how Justin's family budgets a total of $6300 for the month.
    14·1 answer
  • Helpppppppppp!!!!!!
    10·1 answer
  • HELP ASAP (best answer will get marked BRAINELEST)<br> solve step-by-step for each Question
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!