1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Molodets [167]
2 years ago
8

A number was subtracted from 15. After which, that result was multiplied by 5. This result was then divided by 5 for a result of

1. Given this information, what was the initial number?
Mathematics
1 answer:
likoan [24]2 years ago
6 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

15-14 = 1

1*5=5

5/1=1

You might be interested in
Please help me solve this proof!!!!!
jolli1 [7]

statements:

1.) E is midpoint of TP

2) TP bisects MR


reasons:

1.)given

2) MT is congruent to PR       (I think)


I might be wrong though so dont count on it being right. I hope I helped. ime not that good at math. I m not BAD but yea



6 0
3 years ago
Subtract<br> (3x2 + 2x – 9) - (4x2 - 6x + 3)<br> Enter your answer, in standard form in the box.
ss7ja [257]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How can you solve this 60-20=20 ?
Stels [109]
Simplify each side in order to determine if true.

the answer is: False
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer 4d+12e=
Phantasy [73]

Answer:

d = -3e

Step-by-step explanation:

hope this helps

8 0
3 years ago
If an angle is 40 , then it is acute
Firdavs [7]

Yes, an angle less than 90 degrees is acute.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Kiara has already written 37 pages, and she expects to write 1 page for every additional hour spent writing. How many hours will
    12·1 answer
  • A doctor wants to know if her patients are happy with her. She decides to survey a sample of her clients. What method would be b
    10·2 answers
  • if a piece of string which is 368cm long must be cut into 8 equal pieces how long will each piece be (answer in mm)​
    6·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • Can someone answer this please
    8·1 answer
  • Can you help me ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    10·1 answer
  • What is the volume of a figure that is 10 in 10 in 8 in
    14·1 answer
  • 5x^2 - 6x - 28 = 0<br> please help me do this
    7·1 answer
  • Solve for x<br> -5x+1=31
    10·2 answers
  • Solving two step equations w/-3+14=5
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!