Answer:
Economic profit will be $40
So option (d) will be correct option
Explanation:
We have given number of units produced = 20 units
Price of per unit = $10 per unit
So revenue = 20×$10 = $200
Revenue :20 units * $10 = 200
Fixed cost is given $100
Variable cost: 20 units ×$3 = 60
So total cost= Fixed cost + Variable cost = 100 + 60 =$160
So economic profit = Revenue - Total cost = 200 - 160 = $40
So option (d) will be correct answer
Answer:
Inter-modal transportation: Combining two or more modes of transportation
Explanation:
Logistics is the movement and coordination of resources such as food, liquids, materials, inventory, people and equipment from one location (origin) to another (destination). Intermodal transportation is used in logistics to transport a shipment from the shipper to the consignee. There are 3 methods of transportation:
- Ocean transportation e.g. ships
- Land transportation e.g. trucks, trains
- Air transportation e.g. flights
When any resource is transported by use of any two or more of these modes, it is known as intermodal transportation. For example, a container of clothing might be transported from Tokyo, Japan to New York, USA.
<u />
Japan factory to Japan Harbor: Train
Japan Harbor to USA Harbor: Ship
USA Harbor to warehouse in USA: Flight
Warehouse to shopping mall: Truck
Answer:
$94,260.00
Explanation:
There is no doubt that the difference between net income under absorption costing and variable costing method lies in the treatment of fixed cost, under the former, each product is charged with fixed cost while total fixed cost is charged as a period cost under the latter.
In essence, the fixed cost on ending inventory would have been expensed and deducted in arriving at net income under variable cost, in other words, we simply add to net income under variable costing the fixed cost attributable to an increase in ending inventory
income=$82,500+(3200-1800)*$8.40
net income=$94,260.00
Answer:
The GDP of consumption price is increasing by $10
Explanation:
Consumption price GDP is that by $10 And the price of tomato sauce and cheese is indirect cost and that cost is the demand and we can't apply that directly. These costs may indirectly be used for calculated GDP.
So, in the question given, consumers bought the Pizza from the $10 grocery store and tomato sauce and cheese is the intermediate cost so they can't add it directly.
Therefore, The GDP of consumption price is increasing by $10
The adjusting entry made on December 31 by Fragment company would be: A debit to Unearned Revenue and a credit to Rent Revenue for $2,475.
<h3>What is revenue?</h3>
Revenue is income earned by an individual or a business from the sale of any products or services offered. It is the value of all sales of goods and services recognized by a company in a period.
Amount unearned = Amount of total rent (3months / 8 months)
Amount unearned = 6,600 [3/8]
Amount unearned = $2,475
Journal entry:
Unearned rent A/c Dr $2,475
Rent A/c Cr $2,475
[Debit to Unearned Rent
Credit to Rent Earned for $2,475]
Learn more about revenue adjusting entries here : brainly.com/question/13448930