1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
2 years ago
5

Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 h

ow many candy bars did he sell?
Mathematics
2 answers:
SOVA2 [1]2 years ago
7 0
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
Dmitriy789 [7]2 years ago
3 0

Answer:28 bars

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELPP!!!!! Will mark you as Brainliest!!!!
kvv77 [185]

Answer:

Yes! if this was an option then this one would be correct

Step-by-step explanation:

In order to see if the ordered pair are a function you could graph them, or you could look at the x-values and see if there are any duplicates. in this case there are not.

High Hopes^^

Barry-

6 0
2 years ago
A local store is offering 20% off regular priceiPods. The original price is $200, how much willthe iPod cost during the sale?
Tju [1.3M]
This is the answer :
100%-20%=80%
\frac{80}{100}  =  \frac{x}{200}  \\ x =  \frac{200 \times 80}{100}  =  \frac{16000}{100}  = 160
the answer $160
8 0
2 years ago
Which expression is equivalent sqrt10/4sqrt8
N76 [4]

Answer:

The correct option is A

Step-by-step explanation:

The given expression is:

√10/4√8

We have to eliminate the √ from the denominator

4√8 = (2^3)^1/4

Multiply the whole expression by (2)^1/4

=(2)^1/4 * √10/ 2^(1/4)*(2^3)^(1/4)

= 2^(1/4) · 10^(2/4)  / 2^1/4+3/4

=2^(1/4) · 10^(2/4) / 2^1+3/4

=2^(1/4) · 10^(2/4) / 2^4/4

=2^(1/4) · 10^(2/4) /2

=2^(1/4) · 100^(1/4) /2

=200^1/4 /2

= 4√200 /2

Thus the correct option is A....

3 0
3 years ago
Use parentheses to make 5+4×3×3
kherson [118]
The aNSWER IS 41..AM I RIGHT?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An online camping supplies outlet charges $14 for a canteen,
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Part A: 14x + 2

Part B: CJ's order is $30, and Cameron's order is $58.

Step-by-step explanation:

<u>Part A:</u> The total cost of the order would be $14 multiplied by the amount of canteens, plus the shipping price of $2. This is what my expression represents.

<u>Part B:</u>

CJ's Order:

14(2) + 2 =

28 + 2

$30

Cameron's Order:

14(4) + 2 =

56 + 2 =

$58

Hope this helps! :D

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Xin uses 20 yards of fencing to build the walls of a square chicken coop. Which equation and
    13·2 answers
  • Determine which numbers could not be used to represent the probability of an event. select all that apply.
    8·2 answers
  • 20% of megans number is 64<br> what is 50% of megans number
    8·2 answers
  • Which of the following is an example of adding price to p
    15·1 answer
  • A storage unit has the dimensions shown. What number of
    11·1 answer
  • What is the converse of the following true conditional? If the converse is true, rewrite the statements as a biconditional. If e
    9·2 answers
  • Solve for m:<br> M<br> _ - 23 = 109<br> 6
    6·1 answer
  • Y = -x + 10 and y = 2x + 4
    5·1 answer
  • PLEASE I NEED SOMEONE TO HELP MY ASSIGNMENT, DUE IS TOMMOROW. (´;︵;`)​
    12·1 answer
  • 123456789+32145688977
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!